Италија го казни Apple за нејасната гаранција за Apple Care

AppleCare

Сигурно се сеќавате на тој проблем во кој Apple не помина премногу добро поради конфузијата што ја имаше Производ од Apple Care како да е дополнителна гаранција за период од две години. Всушност, Европската унија има заедничка политика во овој поглед што ги обврзува производителите да дадат двегодишни гаранции за производите што ги продаваат. Италија во 2011 година сметаше дека јаболкото може да го крши законот со тоа што не им ставаше јасно на знаење на корисниците дека не треба да плаќаат ништо дополнително за да го имаат она што им го даваше норма.

Во овој случај, на субјект што би станал Пазарна комисија во Шпанија размислил дека Епл е виновен, и ја осуди да плати казна од неколку нули. Вкупниот износ што јаболкото требаше да го плати за конфузијата генерирана од Apple Care изнесува 900.000 евра. Меѓу обвиненијата за кои сте наплатени е вклучување на конфузија и можност за зголемување на профитот на вашите производи покажувајќи им на клиентите информации кои не се точни.

La осудата не ја завршува полемиката околу Apple Care. Всушност, тоа претставува повеќе од продолжение во случајот на Италија. Казната е само еден од деловите што се бараат од „Епл“. Останатото има врска со строго почитување на законот и покажување на потрошувачите точни информации за гаранцијата што ја нуди законот и гаранцијата што може да биде дополнителна, како што е производот што го продава Apple.

Запомнете дека во случајот Шпанија, го купувате производот што го купувате од „Епл“, марката е должна да ги покрие дефектите или проблемите со работењето и работењето доколку немало инцидент за период од 2 години без да плаќам ништо за тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.