Италија ја лансира својата мобилна апликација за следење на коронавирусот

Контроверзноста околу приватноста на корисниците продолжува да биде полемика во врска со новите апликации за следење на коронавирусот, во овој случај сите луѓе кои сакаат и живеат во Италија веќе ја имаат на располагање апликацијата Immuni, базиран на API на Apple и Google.

Така, Италија е позиционирана како една од првите земји што ја започнаа својата апликација заснована на овие известувања за изложеност се фокусираше на безбедноста и приватноста од Apple и Google да понуди дигитално следење на контактите за коронавирус. Пред само една недела, исто така, најавивме имплементација на овој API за вашиот сопствена апликација во Швајцарија.

Поврзана статија:
Како да го исклучите следењето на изложеност COVID-19

Значи, во Италија тие веќе имаат развиено апликација директно со API за следење контакти на Apple и Google. Министерството за здравство на земјата ја опишува апликацијата Имуни како важна и официјална апликација за добивање податоци за известување за изложеност на коронавирус. Оваа апликација е развиена од Вонредниот комесар за итни случаи КОВИД-19, во соработка со Министерството за здравство и Министерството за иновации, технологија и дигитализација на земјата.

Засега, како и „лично мислење“, ако можам, Не ја разбирам причината за контроверзноста со овој API од Apple и Google да се создадат апликации кои служат за запирање на пандемијата во која е вклучена целата планета. Јас навистина верувам дека овој вид апликација веќе треба да биде лансиран во сите земји, вклучувајќи ја и нашата, која претрпе значителен начин од нападот на овој коронавирус COVID-19.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.