На што би влијаела апликацијата за временска прогноза со купувањето на Dark Sky?

Пред неколку дена дознавме дека Apple ја набави апликацијата Dark Sky, позната по своите „хиперлокални“ временски предвидувања. Сепак, ова е лоша вест за корисниците на wearOS и Android бидејќи апликацијата ќе престане да работи на нивните платформи од 1 јули. Купувањето на оваа апликација од страна на Apple нема да падне во глувите уши и се надеваме дека ќе видиме значителни подобрувања во апликацијата Време на iOS 14. Затоа, некои дизајнери треба да работат за да ни покажат како би изгледала апликација за временска прогноза во iOS 14 под влијание на светлата и сенките на Темното небо.

Време: Повизуелно, пошаренолико и подинамично

Паркер Ортолани беше задолжен за реализација на овој концепт што се обидува да го обедини најдоброто од темното небо на моќна база како што е апликацијата за временска прогноза iOS 13. Неодамна купената апликација се издвојува по своите сателитски мапи со различни режими на прикажување, известувањата со соодветна содржина за тоа каде е корисникот и целокупниот дизајн.

За Ортолани новата примена на времето мора да има нов дизајн, под влијание не само на Dark Sky, туку и на линијата на промени на iOS 13, бидејќи оваа апликација трае долго време без да ја промени својата структура. На сликите можеме да видиме голема количина на бело што би било добра точка за подоцна да се претвори во визија за темниот режим. Покрај тоа, најрелевантно на екранот е иконата за времето, температурата и местото каде што се консултираме со предвидувањата.

Вклучено и мапа за предвидување каде што можеме да лизгаме прст низ шипка во текот на целиот ден и да провериме на сателит какво ќе биде времето на нашата локација, исто како што можевме да сториме во Темното небо. Од друга страна, тоа интегрираат известувања за важност како што е можноста да започне да врне дожд на нашата локација или доаѓање на друга метеоролошка појава. На овој начин, можеме да имаме пристап до релевантните информации на апликацијата без пристап до неа или да бидеме свесни за нејзиното ажурирање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.