Како да ги побарате парите назад на iTunes

iTunes-тврдење5

Дали некогаш сум имал проблем со iTunes за купување апликација за која подоцна се покажа дека е фијаско. Кога и да тврдам за неколку минути откако го купив, немав ни најмал проблем и ми ги вратија парите и ми се заблагодарија што ги контактирав за да ја направам Продавницата за апликации подобра. Но, денес еден пријател ме замоли за помош затоа што добил А. Фактура на App Store за повеќе од 500 евра, затоа што вашето дете извршило купувања од игра. Како е можно ова? Па, затоа што по дифолт вашиот клуч за Apple ID е зачуван 15 минути, па тој симнал игра и веднаш му ја дал на својата мала, која започнала да купува камења и златници како манијак.

iTunes-тврдење1

Ако ја внесете вашата сметка на iTunes, ќе видите дека имате пристап до „Историјата на набавки“ ако кликнете на „видете ги сите“.

iTunes-тврдење2

Еве список со најновите купувања од App Store. Запишете го бројот на нарачката на проблематичната апликација или набавка и сега одете на вашиот интернет прелистувач на следнава адреса: https://expresslane.apple.com/Issues.action.

iTunes-тврдење3

Отсекогаш ја избирав оваа опција затоа што не можам да најдам посоодветна. Напишувате краток опис на проблемот и притиснете „enter“. Willе видите дека се појавува форма во која мора да внесете податоци како што се вашата е-пошта, Apple ID, идентификатор за набавка (што претходно го забележавме) и опис на проблемот. Веднаш пристигнува е-пошта што ве известува дека го добиле вашето барање за поддршка и дека ќе ти одговорат за 24-48 часа. Моето искуство е дека тие секогаш одговараат порано, всушност денес тие одговориле во рок од 4 часа по пишувањето.

iTunes-тврдење4

Резултатот од губење неколку минути во потрага по решение е дека 535 € сè уште има на сметката на мојот пријател и повторно Apple демонстрира зошто е поинаку. Следниот чекор е да се спречи ова да се повтори, што е постигнато користејќи ги ограничувањата што iOS ги има во „Поставки“.

Повеќе информации - Активирајте ги ограничувањата на вашиот iPad


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

24 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   гр Кина dijo

  Благодарам за информацијата, но навистина се надевам дека нема да прибегнам кон ова.

 2.   Hattori dijo

  Ви благодарам многу за информацијата, само вчера ја искористив опцијата, тие ми одговорија пред 24 часа и многу lyубезно се однесуваа кон мене, се надевам дека на крајот ќе го решам ова

  1.    Пепе dijo

   Ла ласе ме испраќа на главната страница каде што тој ми вели дека можеме да ви помогнеме и веќе сме на таа страница не знам каде да се позиционирам за да го решите мојот проблем, ако некој може да ми помогне ќе ви се заблагодарам многу!

   1.    Морено Вера Алберто dijo

    Сакам да ги откажам купувањата на itune, кои ми се одземаат од картичката Amex.
    Алберто Морено Вера, xxxxx001

 3.   Манаури dijo

  Купив апликација за подарување и се покажа дека не може бидејќи тие беа AppStore од различни земји, го вложив тврдењето и чекав 15 дена за наплата, за среќа тоа беше само 9.99 УСД. Поздрав

 4.   Anonimo dijo

  хахахахаха добро се користи, бавно, за оставање сериозен уред на дете без надзор

 5.   битриз трубиано dijo

  Не можев да влезам, од Аргентина го имав истиот проблем, но не можам да го најдам екранот што го спомнуваш.

 6.   Ѓул dijo

  Ви благодарам многу за информацијата, тие ја сменија врската

  https://expresslane.apple.com/GetproductgroupList.do

 7.   Лора Камила Чавес dijo

  Здраво, ми треба помош, не можам да внесам или да најдам ниту една од опциите што ќе ги пријавите.

 8.   Фернандо dijo

  Купив картичка iTUnes и ми излезе неисправна и не сакаат да ми ги враќаат парите. Мислам дека веќе ми ги украдоа парите, предлагам никој да не ги купува овие картички, бидејќи никој не ти помага, а помалку во Мексико, оние iTunes се многу корумпирани и крадци.

 9.   Валентин Мартинез Бустило dijo

  Се обидувам да контактирам со Apple за да побарам враќање на средствата за купување песна од Jamesејмс tonутн Хауард, Гранд Кањон, на 15 февруари 2015 година. Оваа песна е наплатена, но не е преземена. Мојата е-пошта е martinez.bustillo@gmail.com. Сметам дека е апсолутно за жалење.

  1.    Луис Падилја dijo

   Ние немаме ништо со Епл, ние сме едноставно блог за таа компанија. Како и да е, она што можам да ти кажам е дека ако таа песна е наполнета, можеш да ја преземеш кога сакаш без повторно да се наплаќаш.

 10.   слава dijo

  Ми треба itunes mail затоа што ми наплаќаат износи што не сум ги потрошила или на моето семејство.
  Пробувам сè за неколку месеци, но нема начин.

 11.   Фернандо М. Гарцеран Морено dijo

  Добро утро ве известувам дека износот од 4,811.00 американски долари пезоси се појави на изјавата за мојата сметка на мојата картичка Банкомер, која е приближно. 962.2 стапала заклучно со датумот 04-05-2015 кој не го препознавам, затоа барам голема помош за разјаснување на семето на овој случај, однапред ви благодарам за поддршката и останувам со вас
  Atte.
  Фернандо М. Гарцеран Морено

 12.   Ненси Лаинфиеста dijo

  Здраво, ве замолувам да ве молам, немојте да ми наплаќате за одредени iTunes за кои не знам што и зошто се наплаќаат неколку месеци 12.98 американски долари, бројот на itunes е 8667127753, за што појаснивме дека ова е вознемирувачко за да ја видите изјавата за вашата сметка и дека те наплаќаат за нешто што не си го одобрил, се надевам дека ќе ми одговорат што е можно побрзо

  1.    Луис Падилја dijo

   Willе мора да одите во Apple, ние сме само информативен блог кој нема никаква врска со компанијата.

 13.   Пола dijo

  Здраво, дали може да ми помогнете, не стигнав до врската за барање за неовластено купување, имам сума фактурирана за повеќе од 500 долари.

 14.   Габриел Робледо dijo

  Здраво
  Би сакал да знам како можам да добијам поврат на пари што не сум ги потрошил и добивам сметки на мојата кредитна картичка VISA. Со кого може да разговараш?

 15.   НАНТИВИДАД ГАМЕЗ МОНГЕ dijo

  Добра вечер, по грешка купивме скапоцени камења од играта Clash Royale, со ајфон на мојот син. Треба да знам дали можам да побарам износ што изнесува 99,99 €. Однапред ви благодарам за помошта

  1.    Диего dijo

   Itunes се измамници со дозволување и поттикнување на малолетници да купуваат преку уредот и без да се потврдат идентитетот и возраста на купувачот

 16.   JOSE dijo

  ЈАС СУМ УШТЕ ЕДЕН КОЈ ПОЛНУВАМ БЕЗ ПРИЧИНА.
  ВЕ МОЛИМЕ ДА МИ ОБВРИТЕТЕ ТЕЛЕФОНСКИ БРОЈ ТУКА ВО МЕКСИКО ДА ГИ ПОЈАВАМ?

 17.   Мартен dijo

  Леже, тоа не ми изгледа како што треба.
  Не го давајте мобилниот на детето и ќе видите како тоа не ви се случува, купете му Акционен човек или интерактивна игра. Ако вашето дете го сторило тоа, платете ги последиците.
  Луѓето ќе имаат нос ...: /

 18.   Емили dijo

  Тие наплатуваат без согласност за добивање на износите и ги повлекуваат парите без претходна постапка веќе не знам или како тие престануваат да ми вадат пари бидејќи не знам како ми го грабнаа бројот на картичката и бројот што го ставија таму, тие не да ви одговориме и да ве испратиме на страницата дека тие дури и не решаваат ништо за вас

 19.   МАРИА КРИСТИНА dijo

  ГИ САКАМ ПАРИТЕ ВРАТИ