Карл Зејс го најавува VR One, неговите очила за виртуелна реалност компатибилни со iPhone 6

VR One

Карл Цајс се претстави во општеството VR One, очила за виртуелна реалност кои користат екран на iPhone 6 и неговиот хардвер за да влезат во ново поле во секторот за забава.

Сигурно многумина ја познаваат познатата Oculus Rift Иако не е единствена од ваков вид, Samsung воведе и алтернатива компатибилна со Galaxy Note 4 наречена Gear VR. Ниту можеме да ги заборавиме theубопитните алтернатива со ниска цена предложена од Google користење картон за да изградиме сопствен систем за виртуелна реалност.

Carl Zeiss VR One се издвојува по својот прв избор компатибилен со телефонот на Apple иако ќе биде компатибилен и со мобилните телефони со Android чиј екран е помеѓу 4,7 и 5,2 инчи, па затоа iPhone 6 Plus е изоставен од списокот.

Иако содржината компатибилна со овој додаток е многу ограничена во моментот, Carl Zeiss VR One се базира на a бесплатна платформа во која програмерите можат да работат бесплатно благодарение на SDK што компанијата ќе ја обезбеди. Ако прифаќањето е добро, прашање на време е кога ќе видиме се повеќе игри, видеа или слики компатибилни со оваа технологија на проширена реалност.

Потенцијалот на овој тип на уреди е многу голем и неговите можности се многубројни и разновидни. Со ширењето на сè помоќниот мобилен хардвер, можеме да ја искористиме можноста да набавиме уреди како VR One a многу построга цена, искористувајќи ги можностите што веќе ги нудат нашите мобилни уреди со цел да се избегне поскапување на крајниот производ.

Со цена од САД долар 99, Carl Zeiss VR One треба да биде достапен кон крајот на оваа година, со испорака на првите единици непосредно пред Божиќната сезона. Во меѓувреме, веќе можете да ја резервирате вашата единица во веб-страница на производителот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   рита ортега dijo

    Добро попладне .... што е интересно, дали знаевте дека Карл Зејс Венецуела го организира 1-от симпозиум за офталмологија од Зеис?.