CarKey постојано се појавува среде гласини и слики од екранот

carkey

Може да го испратите клучот за автомобилот со апликацијата Messages

Ние не мислиме дека тоа е нешто што ќе пристигне веднаш, но сликите на екранот и протекувањето се појавија таму CarKey заедно со BMW Тие не тераат да помислиме дека овој систем на отворање / затворање на автомобилот и стартување / запирање преку iPhone би бил сè поблизок.

Можеме да го кажеме тоа carkey Тоа ќе им овозможи на корисниците дека кога ќе се приближат до нивниот автомобил со својот iPhone или Apple Watch во рака, ќе можат да се идентификуваат со помош на читачот на NFC на возилото и со помош на Face ID автоматското отклучување на возилото.

carkey

„Apple Pay“ на автомобилите може да пристигне наскоро

И можеме да кажеме дека ова е систем сличен на Apple Pay, платежна услуга во која корисникот додава кредитна или дебитна картичка на iPhone, Apple Watch и другите уреди на Apple со кои плаќаат безбедно. Па, во овој случај станува збор за споделување на клучот за автомобилот на сличен начин во Паричник, со што ќе се овозможи отворање и затворање, па дури и стартување на автомобилот користејќи iPhone или Apple Watch.

За правилно работење на ова, двајца протагонисти влегуваат во сцената: Дигитален клуч 3.0 базиран на Bluetooth LE и Ultra Wideband. Во овие случаи со iPhone во џеб во ранец, торба и слично, ќе можеме да го стартуваме автомобилот директно благодарение на оваа поврзаност. Во овој случај, тестовите се вршат со некои модели на BMW и треба да продолжат да се вршат многу тестови за ова да се оствари и официјално да биде лансирано. Не е нешто лесно да се спроведе бидејќи мора да биде јасно дека некои модели на iPhone имаат поддршка за Ultra Wideband, а други не. Може да имаме повеќе податоци во следната верзија на iOS или дури и во iOS 14, Seeе видиме дали Apple ќе ни покаже нешто на следниот WWDC би било интересно да знаете уште некои детали.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.