Корисниците на iPhone 13 пријавуваат грешки при отклучување на Apple Watch

Грешка при отклучување на iPhone 13 со Apple Watch

Пристигнувањето на СОВИД-19 донесе многу промени во нашиот секојдневен живот. Една од нив е маската што беше со нас од почетокот на пандемијата. Сепак, овој додаток ограничи некои дејствија што ги правевме секојдневно, како на пр отклучување на нашиот iPhone со Face ID. Во април, Apple започна систем за отклучување преку Apple Watch со заобиколување на Face ID користејќи втор систем за верификација. Корисниците на новиот iPhone 13 пријавуваат проблеми кога ја користат оваа функција и Apple најверојатно ќе мора наскоро да објави ажурирање за да го поправи.

Грешки при отклучување на iPhone 13 со Apple Watch

Отклучете го iPhone со Apple Watch кога носите кожа. Кога носите маска и Apple Watch, можете да го кренете и погледнете iPhone -от за да го отклучите. Научете како да ја поставите и користите оваа функција.

Целта на ова систем за отклучување јасно беше: избегнувајте користење на Face ID за отклучување на терминалот. За ова, Apple мораше да има надворешен безбедносен систем за да потврди дека ние сме тие што ќе го отклучиме iPhone. И тука се појави Apple Watch кој добива известување кога се обидува да го отклучи уредот. По потврдувањето, пристапуваме до отскочна штица без да ја отстрануваме маската.

Во последните часови корисници на новиот iPhone 13 имате проблеми со користење на оваа функција. Кога се обидуваат да се отклучат со Apple Watch, добиваат порака за грешка:

Не можам да комуницирам со Apple Watch. Осигурајте се дека Apple Watch е отклучен и е на вашиот зглоб, а iPhone е отклучен.

Поврзана статија:
Како да го отклучите вашиот iPhone со маска и Apple Watch

преку reddit некои корисници успеаја да ја разберат причината за оваа грешка. Наводно, iPhone 13 генерира клуч за отклучување кога започнува процесот и се испраќа до Apple Watch за да го отклучи терминалот користејќи го тој клуч. Сепак, оваа грешка е отфрлена затоа што iPhone 13 не може да го генерира својот клуч за отклучување а функцијата е парализирана и комуникацијата помеѓу двата уреди не се одвива.

Можеби Apple ќе треба да објави ажурирана верзија на iOS 15 за да го реши овој проблем. Најверојатно, ако Apple смета дека треба да се реши што е можно поскоро, тие ќе размислат за лансирање на iOS 15.0.1. Во спротивно, тие би чекале верзија на iOS 15.1 која ќе врати некои функции како што е SharePlay што беа отстранети во последните фази на бета програмерите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дарт кул dijo

  Го имам истиот проблем. Веќе чекав ажурирање.

 2.   Ентони dijo

  Ми се случува со 13 pro max

 3.   Естебан Гонзалес dijo

  Навистина, јас сум еден од оние кои се засегнати од овој проблем. Се надевам дека ќе го решат брзо, не е прифатливо овој тип на непријатност да се појави во уред со оваа цена.

 4.   Jesús R. dijo

  Не излудуваат. Целиот трансфер беше совршен, освен Movistar eSIM тоа
  Постојано ве тераат да поминете низ кутијата, и отклучувањето со маска што н dri полудува.

 5.   Иван dijo

  Го решив со враќање на iPhone и откако го вратив како нов iPhone и ја вчитав резервната копија, сето тоа помогна од Apple и работи нормално за мене имам iPhone 13pro

 6.   Гилем dijo

  Исто така, не ми дозволува да го конфигурирам за отклучување на Mac. Ја добивам истата грешка.

 7.   Belén dijo

  Не ме остави ниту со iPhone 13 !!!! Пробав с everything, врати, избрише, ресетира двата уреди и ништо