Крег Федериги зборува за отворање на Свифт

брза

На 3 декември, Apple го исполни ветувањето и го даде Свифт, неговиот програмски јазик, со отворен извор. По кратко време, потпретседателот на софтвер на „Епл“, Крег Федериги даде неколку интервјуа зборувајќи за причините зошто сакале да го отворат својот јазик и каква иднина го чека, иднина што, ако ги прочитате технолошките вести, особено на Интернет, ќе сфатите дека тоа е многу, многу ветувачко.

Првото нешто за кое зборуваше Федериги беа работите што ги откри Apple во првата недела од каде потекнува Свифт софтвер со отворен код, и е дека Свифт е најактивен јазик на GitHub. Благодарение на оваа активност, тимот на Свифт е повеќе поврзан со програмерите од кој било друг тим во компанијата Купертино и, од друга страна, тие се многу возбудени додека го користат новиот јазик. Како и да е и да бидеме објективни, што ќе каже потпретседателот на софтвер на Apple за ново издание? Иако ова е веројатно точно, не треба да кажувам поинаку.

Тимот iCloud веќе започна да го користи Swift во разни проекти, а тимот на OS X работи и на претворање на аспектите на платформата во нов програмски јазик. Поточно, менаџерот за приклучување и прозорци на OS X. Тимовите препознаваат што е практично, а што не, но секогаш наоѓаат начини да го користат Swift кога можат. Како и во сè, обичајот и искуството се одлучувачки да се користи она што го знаеме или што е ново.

Што се однесува до отвореноста на јазикот, Федериги рече дека најдоброто нешто е што тој сега може да се учи во училиштата ширум светот. Тим Кук смета дека програмирањето треба да се учи во секое јавно училиште во Америка и дека Свифт е со отворен код ја дозволува оваа можност. Во Купертино тие веруваат дека Свифт ќе биде основен јазик за следните 20 години.

Федериги, исто така, признава дека фактот што Свифт е со отворен код не им користи многу, но, од друга страна, добро за програмерите на која било платформа, иако тој е свесен дека многу од делата на овие развивачи нема да бидат поврзани со ниту еден производ на Apple. Во оваа смисла, може да се каже дека правењето јазик со отворен извор е алтруистички гест.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.