Мајкрософт ги испраќа првите покани за тестирање на Кортана на iOS

Кортана-иос

Првата верзија на ривалот на Siri за iOS, Кортана за iOS веќе се испраќа во вашата прва бета фаза за некои корисници да го испробаат асистентот на Microsoft на нивниот iPhone, iPod или iPad. Пред неколку недели се отвори прозорецот за да се запише како бетатер да ја тестираме Кортана, многу краткотраен прозорец што не ни дозволи да учествуваме во оваа програма за тестирање волшебници. Сега е време да го тестираме и Microsoft го испраќа покани некои корисници за да можат да го преземат и инсталираат. Времето што ќе биде потребно за да пристигне поканата веројатно ќе зависи од редоследот на регистрација.

За да ги тестирате бета-верзиите на јавната апликација, мора да ја користите платформата за тестирање на Apple TestFlight. Во моментов, само 2.000 луѓе можат да ја тестираат истата апликација, па затоа запишувањето мора да било лотарија. Исто така, овие апликации може да се тестираат само 60 дена. Се надеваме дека за два месеци ќе можеме да ја тестираме Кортана за сите корисници, иако „Мајкрософт“ сè уште не објави официјален датум.

Јасно е дека Кортана нема да ја има истата интеграција како Siri во iOS 9, но оние што го пробаа велат дека можете да пребарувате на Интернет, да пишувате е-пошта, пораки и потсетници користејќи говорни команди. Исто така има проактивни предлози Но, како што споменав, нема да биде можно за вас да соберете толку многу информации на iOS, колку што ќе прават и за другите оперативни системи, особено ако ја земеме предвид цврстата позиција на Apple во врска со приватноста на своите клиенти, нешто што многу вештачка интелигенција специјалисти уверуваат дека тоа ќе го одложи развојот на виртуелниот асистент на оние на Купертино.

Мајкрософт исто така ја тестира Кортана на Андроид, што го покажува неговиот интерес за достигнување до сите можни уреди на сличен начин како што тоа го прават со Бинг, пребарувачот на компанијата што сега го работи Сатја Надела.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.