Тие го водат Apple на суд за откривање на неправилен ритам на неговиот Apple Watch

Нередовното откривање на ритамот на „Епл часовник“ е една од функциите кои се најдоа на повеќето наслови оваа година 2019 благодарение на вестите што се појавија од луѓе за кои оваа одлика можеби „им го спасила животот“. Сега веста е дека доктор од Универзитетот во Yorkујорк го донесе Apple на судење за оваа функција, осигурувајќи дека тоа прекршува патент претходно регистриран од него.

La Неправилното откривање на ритамот е присутно на сите Apple Watch од Серија 1, и е независна функција на ЕКГ што е вклучена во Серија 4. Се состои од специфични мерења што се прават во текот на денот, во мирување, кои се обидуваат да бараат измени во срцевиот ритам што може да сугерира дека може да претрпите атријален Фибрилација. Овој начин на откривање е она што, според д-р Josephозеф Визел, прекршува патент регистриран во 2006 година, далеку пред да постои Apple Watch, па дури и iPhone. Блумберг ни ги дава деталите за оваа жалба.

Визел тврди дека тој бил тој што ги започнал првите чекори во откривањето на атријалното производство со следење на пулсот во последователни временски интервали. Откако контактираше со Apple за прв пат во 2017 година, тој даде детални информации за патентот, а Apple постојано одбиваше да преговара за спогодбено решавање на овој конфликт.

Ова секако воопшто нема да влијае на функционалноста на Apple Watch и одликата ќе остане активна. „Епл“ ги насочи напорите на „Епл часовник“ во последниве години на обезбедување повеќе функции за следење на физичката активност и здравјето, а според зборовите на Тим Кук ова е само почеток. Seeе видиме што ни нудат новите генерации на паметниот часовник на Apple.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.