Не добивам известувања за WhatsApp од архивирани разговори

Вастап

Не ни е многу јасно зошто WhatsApp ја измени оваа опција во новите верзии на апликацијата но можно е да сте во претходна верзија и затоа немате активна опција за примање известувања за архивирани разговори.

Ова може да биде проблем кога архивираме разговор и тоа е дека во тој момент ако ја немаме активирана оваа опција ќе престанеме да добиваме известувања за пораките што ни ги испраќаат, па можно е повеќе од една од нив да бидат „лути“ поради тоа ... На шеги денес ќе ја видиме причината зошто некои корисници не добиваат известувања за архивирани разговори и решението е едноставно ажурирање на апликацијата и самиот iPhone.

И можеби изгледа глупаво, но не секој има ажурирања за апликациите или оперативниот систем и ова го предизвикува тоа како што се случило познаник не го виде истото како мене во менито на апликацијата WhatsApp. Да ставиме малку нишка на оваа приказна, ќе кажеме дека по неколку пораки во кои не сум ни видел како прочитан, повикот и подоцнежната средба го решија проблемот.

На кратко, ако не можете да ажурирате или едноставно не сакате, можете да ја прилагодите оваа опција така што да ве стигнуваат известувања за архивирани разговори, „не е потребно да се ажурираат“, иако е целосно препорачливо да го сторите тоа за да избегнете напади или систем или неуспеси во апликацијата. Предметното мени е ова:

Разговорите во WhatsApp се архивирани

И, оваа опција што се појавува во Поставки> Разговори ги означува тие архивирани разговори ќе останат архивирани кога ќе добиете нова порака, оттука известувањата нема да бидат примени ако се активира оваа опција иако се појавува мал број во архивирани разговори што укажуваат дека има непрочитани пораки.

Во секој случај, важната работа овде е дека ако сакате да добивате известувања за овие архивирани разговори, треба да ја одржите оваа опција деактивирана или да ја ажурирате на најновата верзија, како што можете да видите на сликата од екранот погоре. оваа опција исчезнува во подоцнежните верзии на WhatsApp. Сигурно многумина од вас се тука токму затоа што не ви стигнуваат известувања за архивирани разговори, сега знаете како да ги решите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.