Ние го тестиравме сетот на леќи за iPhone на Сандмарк, зголемувајќи ја камерата на нашиот iPhone до границата

Ние нема да се замориме да го кажеме тоа, нашите iPhone телефони имаат неверојатни камери, камери во висина од многу камери што се користат, но вистината е дека паметните телефони имаат плус: ги носиме цел ден во џебовите. Разновидноста заедно со сè подобрите фотоапарати, прават да имаме во наши раце некои од најдобрите фотоапарати за денешниот ден. КАМЕРАТА за просечен корисник на кој не му требаат високи перформанси.

Денес ви донесовме неколку додатоци што треба да ги има секој lубител на фотографии. И тоа е благодарение на фактот што имаме се повеќе и помоќни фотоапарати во нашите iDevices, зошто да не витаминизирајте го оној дел од фотоапаратот од кој многу грешат: леќите од него. Но, во отсуство на разновидност во леќите на iDevices, има многу производители кои ни нудат леќи за надзор на камерите на нашите уреди. Оптика што можеме да ја набавиме за помалку од 10 евра и која понекогаш го нема целиот квалитет како што треба, со некои исклучоци. Ако земеме предвид производител како оној што ви го донесуваме денес, Песочник, ќе видите како има квалитетна оптика, или леќи, и вистината е тоа резултатите се доста добри. Денес ви го донесуваме Комплет за леќи за iPhone, Sandmarc. Го испробавме и по скокот ви ги даваме сите наши впечатоци ...

Прво на сите да ви кажам дека сите сликите што ги вклучивме во овој пост се направени со iPhone 8 Plus, фотографиите исто така не претрпеле никакво издание (фотографиите се преземени и од иста позиција ставање и отстранување на леќата за која станува збор), така што она што го гледате на фотографијата е она што ќе го добиете со леќите Сандмарк. Леќи кои априори ја подобруваат камерата на нашиот уред, но се дополнителен елемент помеѓу „фотографираниот свет“ и сензорот на камерата на нашиот iPhone, одземаат дел од светлината зафатена од него, нешто што неминовно се претвора во губење на квалитетот со реалната слика што можеме да ја снимиме без овие леќи.

Како што велиме, момците од Сандмарк ни обезбедија комплет за леќи Издание за фотографија за iPhone 8 Plus, комплет кој се состои од три леќи: широк агол, рибино око и макро за уредот на Apple. Комплет е во основа составен од трите леќи одделно во амбалажа што ќе ја најдеме самата леќа, т куќиште за нашиот уред со монтирање на леќата, а дебеломер што ќе нè спаси со користење на обвивката Sandmarc (многу корисно ако не сакате да се ослободите од вашиот случај), и А. торба за носење така што леќата не претрпува никакво оштетување при транспортот. Мора да се каже дека може да се користи монтирање клип наместо куќиште е плус, бидејќи можете да ги користите леќите во двете камери на вашиот iPhone (и да ги користите во вашите идни iPhone-и), сè додека сме на iPhone 8 Plus или iPhone X. Исто така, морам да кажам дека квалитетот на случаите не воодушеви и ќе мора да бидете претпазливи бидејќи не е случај со кој ќе го „заштитите“ вашиот уред, тоа е само случај со кој ќе ги монтирате леќите.

Widelens, широк агол за нашиот iPhone

Започнуваме со леќи со широк агол (Widelens од Sandmarc), без сомнение леќата што најмногу не изненади затоа што е најмногу надвор од патот. И ние се осврнуваме на овој леќа на тој начин затоа што може да се вметне во нашиот фотографски ден за ден без никаков проблем. А. широк агол што нè приближува до аголот на гледање од околу 120 степениСпоред момците од Sandmarc, тоа го удвојува природниот агол на гледање на iPhone. На претходната слика можете да видите како расте аголот на гледање кога фотографирате од иста позиција со широк агол на и без широк агол.

И, како што можете да видите на фотографиите што ги направивме, резултатите се навистина добри. Се разбира, мора да се обидете да бидете во најсветлите можни средини за да постигнете највисок квалитет (да ја подобрите острината на фотографиите). За разлика од она што ќе го видиме во Fisheye (или fisheye), овој широк агол (Widelens) едвај ги искривува рабовите, нешто многу вообичаено кога одиме над 100 степени на визија, така што ќе можете да фатите многу повеќе во вашиот фотографирај сосема реално. Подгответе се затоа што сега ќе можете да создадете панорами за впечатоци и портрети опкружени со спектакуларно опкружување.

Fisheye, забава на fisheye на нашиот iPhone

Рибиното око е всушност леќи со широк агол, но за разлика од претходниот чиј агол на гледање беше околу 120 степени, рибиното око (или рибино око) Го надминува аголот на гледање на повеќе од 180 степени. Агол што несомнено ќе ви овозможи да снимите многу повеќе „свет“, и пред сè да ја искористите вашата креативна страна на фотографијата собирајќи необична слика со заоблени граници.

Заоблени рабови кои секогаш можат да се коригираат со кастрење на краевите на сликата за да ја исправи, но би се осмелил да кажам дека без сомнение она што е интересно за сликата фотографирана со рибарче е токму ефектот што го создава овој тип на леќи. Во овој случај, резултатот од фотографиите ме импресионираше помалку, затоа што е преклопен леќа, така е забележливо губење на острината на сликата, нешто што не беше значајно за Вилдените за кои зборувавме претходно. Тоа е добра леќа, да, но исто така е точно дека е така многу помалку разноврсна и ми се чини помалку како надворешна цел да го носам тоа од ден на ден.

Макро, доловувајќи ги и најмалите детали

И, ние ја достигнуваме најпосебната цел од сите, најмалку разноврсна од сите затоа што е да се направат специфични фотографии: макро леќа. Макро леќа, и ова очигледно исто така, ни овозможува фатете ги сите детали, без оглед колку се мали. Макро леќата доаѓа со заштитник што ќе служи како ограничување за снимање на кој било предмет што сакате. Тоа ќе ви овозможи да достигнете а пократко растојание на фокусот од самиот iPhone, за да може да фаќате детали за растенијата (како на сликата погоре), инсекти, или кој било мал детал од животот што го сакате. Леќа што може да се издаде, бидејќи освен ако не сте loversубители на овој вид фотографија, ќе имате мала корист од тоа.

Каде да купите леќи Sandmarc за iPhone?

Како што ви реков, се соочуваме со многу интересен додаток за нашиот iPhone. Јас, кој сум lубител на фотографија, ги гледам овие леќи или кој било друг со сличен квалитет. Поточно овој комплет iPhone Photo Edition е со цена од 162.55 евра, комплет кој, како што рековме, ги вклучува целите: Виделенс (76.99 евра одделно), Fisheye (68.44 евра одделно), И Макро (59.88 евра одделно). Комплет што може да изгледа скап ако го споредиме со комплети леќи кои се на пазарот за помалку од 10 евра, да, мора да имаме предвид дека во овој случај имаме квалитетни леќи, со стакло наместо со пластика како и другите, така што леќите на Сандмарк вредат.

Ако требаше да изберам Јас би се одлучил за широк аголБез сомнение, тоа е леќата од која ќе извлечете максимум и затоа ќе инвестирате помалку пари отколку претходно да го направите целиот комплет. Помислете дека сакате да фотографирате и да инвестирате во камерата на вашиот iPhone.

Мислење на уредникот

Леќи со песок за iPhone
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
162,99
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Издржливост
  Уредник: 80%
 • Завршува
  Уредник: 70%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 70%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Проширете ги можностите на нашата камера
 • Материјали за леќи
 • Клип за поставување леќи без користење на куќиштето

Contras

 • цена
 • Материјал за домување
 • Круг на оптичка конфузија

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.