Новиот чип A15 Bionic во iPad mini е со ограничена моќност

IPad mini A15 Bionic

IPad mini беше еден од презентираните уреди пред неколку дена и дека тие го дадоа изненадувањето при инаугурацијата на главниот збор. Со нов дизајн и преобликување на неговата внатрешност со истиот чип A15 Bionic на кој се монтира iPhone 13. Меѓутоа, првите репери што се појавуваат укажуваат дека брзината на часовникот на процесорот iPad mini е намален и затоа перформансите се малку пониски од iPhone 13.

iPhone 13 и iPad mini го делат A15 Bionic, но со различни сили

Процесорите како A15 Bionic имаат различни елементи во внатрешноста, како што е процесорот. Процесорот е задолжен за обработка на инструкции од различни програми, апликации и услуги на оперативниот систем. Брзината со која се обработуваат овие инструкции овозможува давање повеќе или помалку вистинска слика за перформансите и моќноста на процесорот. На пример, процесорот со брзина од 3,2 GHz ќе произведува 3.200 милијарди циклуси во секунда.

Првиот обележја објавено шоу на iPad mini 2021 и iPhone 13 различни перформанси со ист A15 Bionic чип. IPad mini дава резултати од 1595 поени со едно јадро и 4540 поени со повеќејадрен испит. Во случајот со iPhone 13, 1730 поени се добиваат со јадро и во повеќејадрен резултат 4660. Тоа значи дека грубо iPad mini е помеѓу 2 и 8% малку помал од iPhone 13.

Поврзана статија:
Новиот iPad mini ја зголемува меморијата на 4 GB

iPad мини 2021

Главната причина за овие податоци лежи во брзината на часовникот (или фреквенцијата) на чипот А15 Бионик како што разговаравме претходно. На iPhone 13 е процесиран на 3,2 GHz додека онаа на iPad mini е ограничен на 2,9 GHz. Оваа разлика може да го оправда ова намалување на моќноста на процесорот.

Сепак, Apple ги знае ограничувањата на A15 Bionic и исто така ја знае употребата што се дава и на iPhone и на iPad mini. Затоа, ние разбираме дека оваа промена доаѓа од Купертино и иако никогаш нема да знаеме зошто дополнување, она што е јасно е дека корисниците нема да го забележат ова намалување на перформансите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.