Нова мода: »размавтачи» собрани пред продавниците на Apple, култ или изложба?

 

swaggers (копија)

Јаболкото е кул. Нивните продавници се кул и нивните керамика, уште повеќеТака може да мислат младите кои ќе се сретнат попладне попладне во продавницата „Епл“ на Пасео де Грација, во Барселона, една од најпознатите амблематични на компанијата за јаболка во нашата земја. Сепак, состанокот се одржува надвор, пред неговите врати, без всушност да влезе.

На што се должи овој феномен? Секако е нешто доста curубопитно и, лично, мислам дека има две теории, од кои едната изгледа повалидна од другата, но која од нив нема да ја откријам. Секој да одлучи што мисли дека најдобро одговара за реалноста. 

Првиот е дека тие навистина ја претвориле Apple Store во точка на средба, еден вид „Мека“ каде што треба да се оди со одредена регуларност, како некој што оди на миса секоја недела. Ова може да биде затоа што навистина им изгледа како страница кул и соодветно да остане, или едноставно затоа што тоа е местото што фаќа на половина пат меѓу домовите едни на други.

Втората опција е повеќе склона кон аспектот на измамникот и тенденцијата на зависност од паметни телефони, кои малку по малку се зголемуваат како пена. Како што добро знаеме, една од многуте карактеристики што се исполнуваат во сите продавници на Apple е тоа има бесплатен Wi-Fi. Ова, во комбинација со факторите дека е во центарот на градот (што доведува до голем прилив на луѓе) и е признато место, тие резултираат на совршено место да го поминат попладнето и да се покажат пред другите минувачи.

И, сите млади што учествуваат во ова конгрега ги исполнуваат истите стандарди. Фустанот, стилот и навиките ги губат гулабите во рамките на една од многуте современи урбани групи што можеме да ги видиме рутински. За да знаете што навистина ги мотивира овие луѓе да ги поминат попладневните часови пред продавницата на „Епл“, а не во парк, треба да се запрашате што нуди тоа што го немаат другите страници. Како што рековме претходно, тој нуди бесплатен Wi-Fi и за возврат тоа е огромна изложба што треба да се изложи како социјална група. Можеби тие само го бараат тоа, привлекувајќи внимание.

Што мислите за овој феномен?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Крис Брус dijo

  СТРАШНО! Дека ова не оди на повеќе

  1.    ограда dijo

   Ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда ограда

 2.   ситангло dijo

  Колку тажни одат овие луѓе xDDD, земјата, полна со хони и канас

 3.   Шуајшуај dijo

  Тие се мали деца, ќе поминат.

  1.    Психолошки dijo

   Хахахахахаха најдобар коментар, ајде, ако тоа беа хонис и канис што ги добиваме, она што го гледам на фотографијата е младото општество што го имаме денес, сите деца што ги гледам се такви и / или се облекуваат исто, детето од левата наскоро кога ќе стане возрасен ќе знае дека тој фустан и фризура е смешна, но тоа е начинот на кој денес се сите, ќе поминат

   Точно, децата се многу зависни од сè што е популарно или изгледа кул, фала богу што е тоа и тие не се зглобови и други лекови, иако тоа ќе дојде подоцна, затоа мислам дека родителите играат фундаментална улога кога станува збор за контролирање на зависностите на вашите деца, казнување и наградување кога е потребно

 4.   Пако Пил dijo

  Некои домаќини и дома.

  1.    Петар Пан dijo

   Hahahahahaha

 5.   Маркос dijo

  Како прво, како граѓанин на Барселона, обожавател на Apple и купувач во Passeig de Gràcia AppleStore, каде е направено ова видео, морам да кажам дека на почетокот мислев дека ќе биде нешто случајно, место за средба, а потоа одете на други места, но по неколку дена видов дека тие поминуваат вечери таму. Тие не влегуваат во продавницата, воопшто не ги интересира, тие се едноставно ритам што ја обезличува убавината на фасадата, многу убаво архитектонско дело (како архитект го велам тоа). Да се ​​надеваме дека ќе одат, ви благодарам.

 6.   Jimими iMac dijo

  Тие се генерација НЕЕТ и бидејќи нема рекреативни капацитети, одат на она што најмногу го привлекува нивното внимание, накратко, губејќи го своето време, подобро да научат нешто, да платат за нашата пензија, ајде да продолжиме со оние од нас кои работа

 7.   Гонзало dijo

  Да, додека багерите се концентрирани во продавницата на „Епл“ во Синеса Дијагонал, концентрирана е најсветлата атмосфера во градот. Сите млади луѓе од Зона Алта остануваат таму за време на викендите.