Овој концепт покажува како би изгледала апликацијата Weather во iPadOS

Временска апликација iPadOS

iPadOS Дојде како свој оперативен систем за iPad пред неколку години. Сепак, дотогаш iOS беше прилагоден на потребите на сите iDevices со цел да се обезбеди се покомплетен екосистем. Но, имаше некои ограничувања. Долги години корисниците чекаа официјалната апликација Weather да пристигне на големиот екран на iPad. Спротивно на очекувањата, никогаш не сме виделе трошка надеж дека Apple ќе ја донесе апликацијата на iPad. Овој нов концепт покажува како би изгледала апликацијата Weather на iPad и кои дополнителни функции би можеле да се воведат.

Дали iPadOS 16 ќе биде ажурирањето што ја вклучува апликацијата Weather за iPad?

Овој нов концепт објавен од Тимо Вајгелт во Behance муестра како би изгледала апликацијата Weather на iPad. На прв поглед изгледа како едноставна копија помеѓу апликацијата за iOS на малку поголем екран. Сепак, малите разлики што се воведени низ концептот ќе ги дадат клучевите за разликување на двете апликации.

Најпрво, информативните блокови може да се приспособат како да се графички контроли со додавање, на пример, „врнежи“ или „правец на ветерот“. Со оваа функција би дозволиле генерира прилагодени временски екрани врз основа на податоците што би сакале да ги знаеме во даден момент. Знам и јас ќе воведе нов режим на пејзаж бидејќи официјалната апликација нема дизајн на пејзаж. Овој дизајн би изгледал одлично на екранот на iPad со дизајн со двојна колона во која местата за консултација би биле десно, а информациите за времето лево.

Концепт за време на апликацијата iPadOS

Поврзана статија:
iOS 16 ќе донесе големи промени во режимите за фокусирање

Од друга страна, додадете нови подвижни мапи различни од оние на ветерот и врнежите кои би им дале повеќе информации на корисниците. И, конечно, се додава мал знак дека апликацијата ќе биде креирана преку Catlyst, што исто така ќе овозможи внесување на апликацијата Weather на новиот macOS.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.