Откривањето сообраќајна несреќа на iPhone 14 ставено на тест. Работи многу добро

Тест за краш тест на iPhone 14

Секогаш кога ќе излезат нови уреди на Apple, многу корисници сакаат да ги тестираат. Целта освен проверката дали новите функции функционираат или не, е да генерираат содржина на нивните социјални мрежи. Но, останатите од нас имаат корист од овие тестови, некои малку чудни, знаејќи дали она што го спроведува Apple е чад или не. Во оваа прилика, капацитетот на iPhone 14 да открие сообраќајни несреќи и да види како функционира. Јутјубер создаде тест за да открие дали функционира или не. Се чини дека резултатите беа многу добри. 

Една од карактеристиките што е додадена на новиот iPhone 14 е можноста за откривање сообраќајни несреќи. Во овој случај, итните служби се предупредени доколку е потребно. Работи слично како детекцијата на пад. Ако се открие незгода и корисникот рачно не го откаже системот за известување за итни случаи, се стартува целиот протокол. Имаше прилики во кои животи се спасуваа со детекција на пад, па затоа треба да се претпостави дека и овој систем ќе го стори истото. Но се разбира, мораме да му веруваме на Apple и дека функцијата ќе се вклучи кога треба. Не се сомневаме дека ќе биде.

Добрата работа е да се стави на тест, но секако, логистиката е многу тешка, освен овој Јутјубер дека потврдил како функцијата се активира во вистинско време и дека можеме да продолжиме да му веруваме на Apple и неговите нови имплементации. Она што е пресоздадено е преку возило на далечинско управување. Во него е поставен iPhone 14. Контролирано се судрил и полн со камери околу него, можете да видите како функционира системот.

Откако ќе се случи судирот, не без неколку неуспешни обиди, функцијата за откривање пад на iPhone 14 Pro автоматски се активира и телефонот иницира итно одбројување SOS. Овој пат е откажан за да не се упати бескорисен повик до вистинска служба за итни случаи. Потоа има уште потреси и функцијата продолжува да се активира, така што веќе може да се каже Имаме уште една помош. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.