Патентот го открива температурниот сензор во серијата 8 на Apple Watch

Apple Watch серија 8

Многу се зборуваше за тоа дали новиот Apple Watch кој треба да биде претставен во септември би можел да донесе нови сензори. Се чини дека доказите кои штотуку се појавија потврдуваат дека тоа е повеќе од веројатно да донесе очекуваниот и посакуваниот сензор за температура. Покрај тоа, се чини дека овој сензор ќе има прилично висока ефикасност и точност. Така, имаме среќа сите ние што го очекувавме овој додаток на Apple Watch.

Само неколку недели пред претставувањето на Apple Watch што се очекува во септември, Apple има издадено патент во кој е обелоденет нов температурен сензор кој наводно би бил наменет за тој уред. Од она што може да се прочита во патентот, новиот сензор ќе има неверојатна прецизност, што би го претворил часовникот во комплетен командно-контролен центар. Патентот со наслов „Откривање на температурен градиент во електронски уреди“, може да се примени на многу уреди, но речиси сигурно ќе се појави во новата верзија на часовникот на Apple, бидејќи за овој сензор многу се шпекулираше во претходните месеци.

Според патентот, системот работи пресметување на разликата помеѓу два краја на сонда. Едниот крај ја допира површината што треба да се мери, додека другиот е поврзан со сензор за температура. Разликата на напонот помеѓу различните краеви на сондата може да се поврзе со диференцијално мерење на температурата. Клучната информација е кога може да се прочита, дека сензорот може да се користи за мерење на „апсолутна температура“ на надворешна површина, како што е кожата. Apple експлицитно спомнува како локацијата на надворешната сонда може да се наоѓа на задната површина, како што е задното стакло на паметниот часовник, и вели дека системот вклучува високопрецизен и високопрецизен сензор за апсолутна температура.

Мора да имаме на ум дека секогаш кога зборуваме за патенти, сè може да се случи. Можеме да видиме како тоа станува реалност или како останува како идеја на хартија. Но, вистина е дека овој пат, Со претходните гласини, можеме да мислиме дека ќе се оствари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.