iPadOS 17: персонализацијата доаѓа до iPad

iPadOS 17, новиот оперативен систем на Apple за iPad

Без сомнение, WWDC 2023 ќе влезе во историјата. Сепак, тоа нема да го стори поради новостите во софтверот туку поради хардверот и доаѓањето на Визија ПроiPadOS 17 беше претставен вчера, новиот оперативен систем за iPad. Нов оперативен систем кој добива новини, но не се премислува себеси. Во вчерашната презентација не можевме да ги видиме сите функции вградени во iPadOS 17, но гледајќи наназад, очекувавме повеќе од само нови виџети, ново прилагодување на заклучениот екран, нови мајчин апликации и сет на нови кросовери заедно со iOS 17.

iPadOS 17, новиот оперативен систем на Apple за iPad

Нова можност за iPadOS: редот на персонализацијата

iPadOS 17 содржи вести кои iOS 16 веќе ги инкорпорираше но сега на екранот на iPad. Еден од нив е приспособување на заклучениот екран Беше чудно да се види како iPadOS 16 ја нема оваа новина што конечно на крајот ја гледаме во новата верзија на оперативниот систем. Корисникот може изменете го фонтот на времето, додајте компликации за прикажување информации и променете ја позадината на илјада и еден различни начини правејќи ја вашата персонализација на заклучениот екран уникатна.

Тие исто така можат Може да се вградат анимирани позадини направени од слики снимени во Live Photos. Од друга страна, исто така, вклучува Активности во живо на заклучениот екран, Кои се тие известувања или делови во заклучениот екран што се ажурирани со динамични информации, На пример, колку е блиску Uber до нашата позиција или колку е блиску храната што ја нарачавме преку апликација.

iPadOS 17, новиот оперативен систем на Apple за iPad

Додатоци пристигнуваат на iPad

Додатоци пристигнаа во iPadOS 17. Друга новина за заклучениот екран е интегрирањето на овој нов тип персонализирана содржина. Можеме да прикажеме светски часовник, список на градови со нивното време, да ја прикажеме батеријата на нашите уреди или директен пристап до потсетниците. Освен тоа, некои виџети се интерактивни, На пример, ќе можеме да комуницираме со нив со означување како завршени некои од потсетниците што чекаат.

Пристигнуваат и виџети почетниот екран на нашиот iPad. Отсега можеме да го конфигурираме почетниот екран со онолку виџети колку што сакаме исто како што се случува на почетниот екран на iPhone, како да е игра со влечење и спуштање. Освен тоа, интеракцијата на овие елементи е исто така загарантирана: прескокнете песни без да влезете во Apple Music, менувајте песни, активирајте ја светлината во просторија поврзана со HomeKit... и долги други работи.

iPadOS 17, новиот оперативен систем на Apple за iPad

Пораките се ревитализираат: налепници, транскрипти и многу повеќе

Што има ново во апликацијата Пораки се споделени со iOS 16. Прво, се менува локацијата на апликациите до индивидуализирано мени каде ги имаме сите дејства: плаќање, испраќање аудио, испраќање локација итн. На овој начин, се избегнува редот на апликации на врвот на тастатурата кога почнавме да пишуваме. исто така се интегрирани нови филтри за пребарување да го подобриме начинот на кој ги наоѓаме пораките, како што е филтрирање по луѓе, документи, слики или видеа.

Уште две интересни новитети се фактот дека споделете ја локацијата. Кога се споделува во iPadOS 17, локацијата секогаш ќе биде видлива во разговорот на Messages. А од друга страна, Ако не можеме да слушаме аудио што ни е испратено, iPadOS 17 ќе го препише да може да го чита без да мора да го репродуцира. Уште еден напредок во вештачката интелигенција или машинското учење, како што го нарекува Apple.

И, конечно, доаѓањето на налепници во Messages тоа е веќе реалност. Налепниците се синхронизирани со iCloud, така што сите оние што ги имаме ќе бидат достапни на кој било ажуриран уред. Дали ќе има алатка способна за креирајте наши сопствени налепници од нашите слики И ние не само што можеме да ги користиме во Messages, туку тие се интегрирани во тастатурата iPadOS 17 за да можеме да ја користиме каде било во оперативниот систем.Здравје во iPadOS 17

Апликацијата Health слетува на iPadOS 17

Друга новина лежи во Пристигнување на апликацијата Health на iPadOS 17. Оваа апликација ги вклучува сите информации поврзани со физичката состојба што корисникот ја регистрира или што се регистрираат други уреди како Apple Watch или iPhone. Покрај тоа, корисникот ќе може да користи интегрирани опции како што е известувањето за земање лекови или следење на циклусот на јајниците. Запомнете дека сите овие информации се синхронизирани во iCloud.

Вести поврзани со ментално здравје со дневници за расположение кои овозможуваат откривање на можни депресивни епизоди. Или исто така следење на растојанието на iPad до очите кај малите деца за да се избегнат долгорочни проблеми со видот. Кога iPad ќе открие дека очите се премногу блиску, се заклучува и го поттикнува детето да го оддалечи уредот малку подалеку.

iPadOS 17, новиот оперативен систем на Apple за iPad

Safari добива профили за да ги раздвои работните и личните

Safari е веб-прелистувач на iPadOS 17 а доби и вести. Еден од нив е создавање на навигациски профили да ги одделиме јазичињата, омилените и историите во зависност од тоа каде сме. На пример, можеме да создадеме работен профил, друг за студии, а друг за забава и да се префрламе од еден на друг со држење на прозорците отворени, организирани по групи јазичиња, па дури и со различни екстензии.

Додадено е и Блокирање на Face ID на приватно прелистување. Исто така, резултатите од пребарувањето во лентата за навигација тие се многу повеќе реагирачки и прикажуваат информации со повисок квалитет. На пример, кога бараме фудбалски тим, ни се покажува резултатот од последниот натпревар. Конечно, вклучени се две многу важни новитети кои не беа коментирани во главниот говор.

Прво на сите автоматско пополнување на безбедносниот код испратени за проверка во два чекора директно од поштата. Односно, без потреба од пристап до поштата, копирајте ја и залепете ја во апликацијата за која станува збор. А од друга страна, можност за споделување лозинки со група луѓе, за случаи како споделени сметки за претплата, на пример.

iPadOS 17, новиот оперативен систем на Apple за iPad

Долга итн. од збир на попречни функции

И, конечно, иако не е специфичен за iPadOS 17, Apple сакаше да го вклучи новини и нови функции попречно во сите негови оперативни системи:

 • Нови начини за креирање содржина во апликацијата Freeform, таблата за соработка на Големото јаболко: нови четки, моливи итн. Покрај тоа што на таблата може да се види како делуваат останатите соработници во реално време.
 • Можност за користење на iPad камерата како надворешна камера при видео повици од Mac.
 • Подобрувањата во Spotlight ги подобруваат пред сè визуелните резултати.
 • Отстранувањето на „Еј Сири“ во едноставно „Сири“.
 • Сите новости за AirPlay, како што е можноста за пренос на содржини на телевизори кои не се наши, како на пример во хотел, директно од iPadOS 17.
 • Збир на вести поврзани со звук што вчера разговаравме за Адаптивно аудио.

iPadOS 17, новиот оперативен систем на Apple за iPad

Компатибилност и ослободување со iPadOS 17

Apple потврди на вашата веб-страница дека уредите компатибилни со iPadOS 17 се следниве:

 • iPad (6-та генерација наваму)
 • iPad mini (5-та генерација наваму)
 • iPad Air (втора генерација наваму)
 • iPad Pro (сите модели и генерации)

Се сеќавам дека Оваа презентација на iPadOS 17 е преглед на главните вести и дека од вчера започна бета период за програмери. Следниот месец Apple ќе ја објави првата бета верзија на овој оперативен систем за јавноста во својата Јавна бета програма, така што секој корисник кој сака да помогне во отстранувањето грешки и пронаоѓањето грешки во оперативниот систем ќе може да го стори тоа. Подоцна, во месец октомври ќе ја имаме конечната верзија заедно со другите оперативни системи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.