Повеќе од половина од претплатниците на Apple Music користат просторно аудио

Просторно аудио

Музиката е дел од нашите животи и Apple знае дека е добро место за инвестирање, иновации и создавање. Лансирање на свој услуга за стриминг музика Тоа беше само почеток на пристапот до музичкиот свет. Потоа дојдоа AirPods во сите негови форми и набргу потоа се појавија просторна аудио интеграција и звук без загуби дека Apple го интегрирал во сите свои услуги. Силвер Шусер, потпретседателот на Apple Music и Beats, увери во едно интервју дека повеќе од половина од слушателите и претплатниците на Apple Music ја користат функцијата за просторно аудио.

Половина од слушателите на Apple Music користат просторно аудио

Просторното аудио е технологија на опкружувачки звук што му овозможува на корисникот да почувствува извонредни искуства од мултимедијална содржина. Не само филмови и серии туку музиката може да се слушне и со ова просторно аудио се додека е снимен или прилагоден на овој формат. Просторното аудио се појави во каталогот на Apple Music во јуни 2021 година и оттогаш преку 70 милиони песни се поддржани од функцијата.

Ханс Цимер
Поврзана статија:
Ханс Цимер го пофалува просторниот звук по подарок од Џони Ајв

En интервју тоа го увери потпретседателот на Apple Music and Beats, Силвер Шусер повеќе од половина од претплатниците на Apple Music користете просторно аудио:

Сега имаме повеќе од половина од нашата светска база на претплатници на Apple Music што слушаат на просторно аудио, а тој број расте многу, многу брзо. Посакуваме бројките да бидат поголеми, но дефинитивно ги надминуваат нашите очекувања.

Истото не се случува со Аудио без загуби или без загуби. Ова е уште една карактеристика што е достапна во Apple Music. Се состои од аудио компресија без загуби или Apple Lossless Audio Codec (ALAC). Кодек со кој се постигнуваат резолуции кои се движат од 16-битни/44,1 kHz (квалитет на ЦД) до 24-битни/192 kHz.

Мини бои за HomePod
Поврзана статија:
HomePod веќе поддржува Dolby Atmos и Apple Lossless, вака се активира

Проблемот со Loseless е тоа не поддржува Bluetooth конекции. Односно, максималната компресија и максималниот квалитет на звукот не можат да се постигнат со AirPods или Beats и потребно е жична врска со слушалки, приемници, звучници или вградени звучници на уредот. Затоа нивото на користење на LosseLess не е толку високо, особено поради зголемената употреба на Bluetooth звучници, вклучително и AirPods, во општеството.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.