Извори блиски до „Епл“ велат дека сите грешки од 1970 година се поправени

Мртва бубачка од 1970 година

Дали заврши проклетството од 1970 година или не? Да потсетиме на оние кои не знаат за што зборувам: откриена е грешка во која ако поставивме одреден датум 1970 година на iPhone, можеби нема да започне повторно откако ќе го исклучиме. Ова прво Бубачка од 1970 г. тоа беше поправено како дел од ажурирањето на iOS 9.3, но само вчера откривме дека постоеше варијација на оригиналната грешка од 1970 година што може да предизвика ист ефект при поврзување со маскирање на Wi-Fi мрежа како една од мрежите со кои бевме поврзани во минатото.

Откривачите на новата бубачка од 1970 година или варијацијата на првата пријавиле во Apple и се согласиле да не го објавуваат нивното откритие сè додека компанијата Купертино не ја поправи грешката. Вчера постоењето на варијацијата беше објавено во јавноста и се веруваше дека тоа влијае на уредите со iOS 9.3 и порано. Со други зборови, се веруваше дека е фиксиран во iOS 9.3.1, но се чини дека оваа информација не беше целосно точна.

Повеќе нема грешка од 1970 година

Извори блиски до Apple го потврдија тоа и оригиналната грешка и неговата варијација беа фиксирани во iOS 9.3. Ова ќе беше соопштено до блогот каде работи Марк Гурман, 9to5mac, па ако го земеме предвид бројот на протекување што ги направи младиот репортер, можеме да кажеме дека тоа е нешто официјално.

Така, корисниците кои имаат инсталиран iOS 9.3 или подоцна на нивниот iPhone повеќе нема да имаат проблеми поврзани со 1970 година. Од друга страна, оние кои имаат iOS 9.2.x или порано се во опасност дека го оставаат својот iPhone како скапоцена тежина во хартија. Во секој случај, секој iPhone што е заклучен со ова средство може да се врати и сè ќе се врати како да не му се случило ништо.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   IOS 5 засекогаш dijo

  Ве молиме, вратете се на веб-форматот од претходно, новиот е тотално одвратен! Целиот плоштад што личи на мрежа од 90-тите години

 2.   МСФИ на Патагонија dijo

  Не е само проблемот со поштата во 1970 година. Јас ја имам грешката од 1969 година.