Поранешниот инженер на Apple открива што стои зад тајноста на компанијата

Дека Епл е компанија која малку или ништо не сака да ги открива своите тајни е нешто што практично го знаат сите наши редовни читатели. И, особено во времето на Стив sобс, беше доста тешко да се знае кој е следниот чекор што компанијата Купертино ќе го направи. Тајноста отсекогаш била камен-темелник во „Епл“, а неостанатоста на неизвесноста за претстојните уреди беше најважна. Во последно време, во ерата на телефонија и комуникации, стана исклучително тешко да се заштити лансирањето, всушност ви помогнавме да ги видите моделите што ќе пристигнат дури и месеци порано. Денес, поранешен инженер на „Епл“ раскажа како се безбедносните мерки во „Епл“ за да се чуваат тајните со сомнеж.

Овој поранешен инженер работел на развојот на оригиналниот iPhone и ги раскажа овие мали тајни преку објава во Quora. Ајде да доловиме кои биле неговите најiousубопитни откритија:

Ако сте работеле во Apple, знаете дека црните ткаенини се начинот на кој ги штитат нивните тајни проекти; тие не сакаат да ги гледате; тоа е начин да ги игнорирате. Само што дојдов во контакт со машината преку постапката за тестирање, не го видов самиот објект. Можете да се облечете за тајниот проект на Apple на Ноќта на вештерките, само треба да се покриете со црно ќебе и исечете две дупки за очите.

Тој исто така зборуваше за „лабораториите“ каде се зафаќа уметноста на потрошувачката електроника:

Apple им дал кодови на проекти и инженери. Понекогаш сте имале пристап до „тајната лабораторија“. Оваа лабораторија беше во рамките на централната лабораторија. Секој може да има пристап до централната лабораторија, но ретко до тајната лабораторија.

Едноставно, тоа е екстериеризација од страна на вработен за нешто што веќе го замисливме, сомнежот со кој Apple сака да ги чува своите тајни во САД.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Света девица dijo

    ??? Парафразирање на Ла Паки од Ла Елипа: „Не разбирам ништо“