Првата бета верзија на tvOS 15.2 е сега достапна за програмерите

Apple го искористи вчерашното попладне (по шпанско време) за лансирање tvOS 15.2 и macOS 12.1 Monterey Betas. Во двата случаи, тоа е првата бета верзија и ќе биде следното големо ажурирање што го добиваат и Apple TV и компатибилните Mac компјутери кои веќе се ажурирани на Монтереј.

За разлика од macOS 12.1, каде што Apple сè уште не воведува функционалности SharePlay или Universal Control, SharePlay ако е достапно од објавувањето на tvOS 15.1, функција која работи и на iPhone и iPad кои се ажурирани на iOS 15.1.

Програмерите кои сакаат да ја преземат оваа нова бета верзија мора преземете го профилот на Apple TV користејќи Xcode ако сеуште го немаат инсталирано. Корисниците кои се дел од јавната бета-програма на Apple TV ќе мора да почекаат неколку дена за да ја инсталираат.

Во времето на објавување на овој напис, Apple сè уште ја нема објавено веста која е вклучена во оваа бета верзија, но имајќи ги предвид неколкуте нови функции што пристигнаа со tvOS 15.0, може да се очекува малку или ништо во однос на функциите, а не во однос на подобрувањата на перформансите, безбедноста и стабилноста.

Кога корисничките сметки ќе бидат во tvos?

Како што споменав, tvOS 15 е оперативниот систем кој еволуирал најмалку секоја година. Се чини неверојатно дека Apple продолжи без да внесува систем на корисничка сметка во tvOS, систем на корисничка сметка сличен на оној што можеме да го најдеме, на пример, во Amazon Fire Sticks.

На овој начин, можеме да го ограничиме пристапот до платформи и/или содржини за возрасни понудени од платформи како што се Netflix, HBO, Disney + и други. без да мора да бидеме свесни дали детето се менува на нашата сметка на овие платформи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.