Преглед на камера во пресрет: приватност, квалитет на слика и напредни безбедносни карактеристики

HomeKit Secure Video ни нуди а интелигентен систем за известување и снимање со максимална приватност можно, а новиот eve cam ги искористи овие нови одлики на најдобар можен начин.

Дизајн и спецификации

Ева производителот на додатоци дебитира во категоријата безбедносни камери, а тоа го прави со естетски многу дискретен производ, добри завршни работи и максимално искористување на сè што ни нуди HomeKit Secure Video. Заоблен дизајн кој не крие дека станува збор за камера, црна мат и изработена од пластика. Има зглобно стапало што заедно со можноста за вртење на фотоапаратот 360º ќе ви овозможи да усвоите каква било позиција да се прилагодите на местото каде што ќе ја поставите и да имате што е можно пошироко видно поле. На тоа помага и аголот на гледање 150º што ви овозможува да го контролирате секој агол од собата.

На предната страна ги наоѓаме леќата на фотоапаратот, инфрацрвен сензор за движење и ЛЕР што укажува на статусот на фотоапаратот. На задната страна, копчето за ресетирање и звучник што ви овозможува двонасочна комуникација, можејќи да слушнете што се случува од другата страна на фотоапаратот благодарение на неговиот микрофон и можете да зборувате за да бидете слушнати. Квадратната основа е магнетна, така што можете да ја закачите на која било метална површина или да ја користите вклучената метална лента за појас.

Снимка со висока резолуција FHD 1080p, агол на гледање од 150 степени, ноќно гледање, инфрацрвен сензор за движење, двонасочна комуникација со микрофони и вграден звучник, 2,4 и 5GHz WiFi конекција, microUSB конектор и 2,2 USB до microUSB кабел Метар и адаптер за приклучоци со различни приклучоци за приклучоци за Европа, Велика Британија, САД и Австралија се целосните спецификации на оваа затворена камера. Овие се нормални спецификации за секоја безбедносна камера, завршени со HomeKit Безбедна видео поддршка.

Домашно кино

Компатибилноста на оваа камера со платформата за автоматизација на домот на Apple, HomeKit, не е само во леснотијата на конфигурацијата што бара само да скенирате QR-код на неговата база, туку и за сите нови функции што Apple ги додаде на HomeKit Secure Video, каде што приватност, интелигентен систем кој варира известувања и снимање врз основа на вашата локација и препознавање на лице Тие го ставаат на ниво на најнапредни фотоапарати и сето тоа користејќи ја само вашата сметка iCloud.

Не е од суштинско значење да имате договорено дополнително складирање за да можете да ја користите оваа камера, туку целосно да искористите сè што може да стори. Ако немаме дополнително складирање, можеме да ги гледаме видеата во живо и ќе добиеме известувања со какво било движење што ќе го открие камерата, но нема да има складирање на видеата во iCloud, ниту ќе може да се прави разлика помеѓу луѓето, животни или возила за овие известувања. За сето ова и исто така да имате препознавање на лице, потребна ви е сметка со 200 GB простор (една камера) или 2TB (до пет камери). Земајќи предвид колку чинат овие услуги во другите фотоапарати и дека iCloud се користи и за многу други работи, 9,99 € месечно од 2TB iCloud изгледа дури и ефтин.

Паметните известувања ви овозможуваат да ги примате сигналите што навистина ви значат. Прво можете да го дефинирате типот на известувања што сакате да ги примате (промени во статусот, губење на врската, движење ...), но исто така и апликацијата Home ви овозможува да дефинирате во кое време ги сакате овие известувања, па дури можете да ги дефинирате во зависност од тоа дали сте дома или не. Може да поставувате известувања само кога се снима видео, што нуди поголемо ограничување затоа што можете да изберете да снимате видеа само кога ќе бидат откриени луѓе, животни и возила. Ако фотоапаратот е фокусиран на област каде има сообраќај со автомобили, оневозможувањето на возилата ќе помогне да се намалат лажните известувања.

Опциите за снимање исто така може да се конфигурираат, не само во однос на објектот што е откриен, туку и во зависност од тоа дали сте дома. А) Да, фотоапаратот може автоматски да се префрли од една во друга состојба кога ќе излезете од дома и кога ќе пристигнете. Уморни сте од камерата на задниот двор што ви дава лажни позитиви кога сте дома? Па, деактивирајте го кога сте дома и активирајте го автоматски кога ќе излезете надвор. Статусите на камерата можат да бидат:

 • Целосно деактивирано
 • Откријте активност: работи само како сензор за движење
 • Пренос: дозволува само гледање во живо, плус сензор за движење
 • Пренос и снимање: на сите горенаведени, додадете го записот на откриената активност.

На сето ова мора да ја додадеме можноста за дефинирање на области на активност. Casa ни дава апсолутна слобода во оваа функција, да можеме да ја утврдиме областа на активност што ја сакаме, не ограничувајќи се на правоаголна површина како што се јавува кај некои камери. Можеме да дефинираме и неколку зони ако сакаме. На овој начин, камерата ќе го заобиколи она што е надвор од дефинираната област.

Крајниот резултат на сите функции што ви ги кажав претходно е дека ги имате безбедносна камера што ве известува кога сакате да бидете известени, менување на состојбата во зависност од времето или кога сте дома, дека користењето на вашата сметка iCloud ги чува видеата (без да зафаќате простор) за да можете да ги гледате кога сакате, и сето тоа со мир на умот дека видеата што ги не се испраќаат до кој било сервер на кој било производител. Вие дури и не треба да ја користите апликацијата за пресрет (линк) за ништо, освен ако не сакате да ја користите како алтернатива на апликацијата Home, што не би било изненадувачки затоа што е одлична апликација за контрола на кој било додаток на HomeKit.

Мислење на уредникот

По тестирањето на многу камери за видео надзор во последниве години, HomeKit Secure Video го носи токму она што го баравте од таквата услуга: приватност, паметни известувања засновани на локација и препознавање на лице. Ако на ова додадеме и камера како камерата предвечер, со супериорни перформанси, резултатот има малку простор за подобрување. Фактот дека Еве исто така нема свои сервери или од вас бара сметка за регистрација е нешто што брендот отсекогаш го имал како премиса и со систем за видео надзор за вашиот дом што е бесценет бонус. Еми камерата можете да ја најдете за 146 € на Амазон (линк).

во пресрет на кам
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
146
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Сликата
  Уредник: 90%
 • Предности
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Компатибилен со Безбедно видео на HomeKit
 • Добри финиши
 • FullHD и ноќно гледање
 • 150º агол на гледање

Contras

 • За барање нешто, поголем агол на гледање

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дејвид Фернандез dijo

  Ја сакам оваа камера. Го купив пред неколку дена, изгледа одлично, но колку и да го поставив, никогаш не ми недостасува известувањето за движење на iPhone. Ме нервира, имав Xiaomi и без никаков проблем, но овој. Запишува сè, но не предупредува ако не сте дома од какво било движење.
  Благодарам и почит

  1.    Луис Падилја dijo

   Проверете ги поставките за известување. Мора да ги активирате „известувањата на овој iPhone“ во менито за поставки на фотоапаратот во апликацијата Home

   1.    Дејвид Фернандез dijo

    Добро утро. така го имам конфигурирано и предупредувањето никогаш не ме прескокнува.
    благодарам и поздрав

 2.   Елена dijo

  Здраво, би сакал да знам дали можам трајно да гледам во живо од каде било или треба да одам на iCloud за да видам снимки. Благодарам

  1.    Луис Падилја dijo

   Можете да го гледате во живо од каде сакате