Roborock Q7 MAX+: Моќен, брз и самопразнечки

Ние ја анализираме една од најразновидните роботски правосмукалки на пазарот со напредни функции како што се LiDAR навигација и самопразнење, одлична автономија и способен да го исчисти и исчисти целиот ваш дом во рекордно време.

Разновидноста на модели во категоријата роботски правосмукалки е огромна. Има многу роботи кои работат со мобилни телефони, правосмукалка и џогер, но како што додаваме функции списокот станува сè помал, особено ако не сакаме да трошиме многу пари. Денеска анализираме сериозен кандидат за крал на средниот опсег, оној кој се карактеризира со добри перформанси по добра цена. Нови Roborock Q7 Max + пристигнува многу силно, со функции потипични за високата класа, но со супер интересна ценад, и со самопразна основа која е шлаг на тортата.

карактеристики

 • Моќност на вшмукување 4200Pa
 • 5200 mAh батерија
 • Автономија од 3 часа (300м2)
 • WiFi конекција
 • LiDAR навигација со 3D мапирање
 • Сензори 4
 • Капацитет на резервоар за вода 350ml (за 240m2 чистење)C
 • Капацитет на сад за прашина 470 ml
 • Капацитет на резервоарот за самопразнење 2,5 литри
 • Гласовна контрола преку Alexa и Siri (преку кратенки)

Четката се разликува од конвенционалните модели, тука ќе најдеме една целосно изработена од гума, без влакна, која според брендот е совршен за да избегнете проблеми со влакната кои имаат тенденција да ги „уништат“ традиционалните четки, а вистината е дека на почетокот бев малку скептичен, немав друг избор освен да се согласам со производителот. На главната четка мора да додадеме една странична ротирачка четка која помага да се собере страничната нечистотија. Овие четки, заедно со прилагодливата моќ на вшмукување според типот на подот, го прават многу задоволителен вакуум.

Резервоарот за вода и нечистотија се дел од еден резервоар. Очигледно се состои од две прегради, но на овој начин е можно да се заштеди простор. И двата резервоари имаат повеќе од доволно капацитет за чистење на просечен дом, дури и големи, така што нема вина во одлуката на Роборок во овој поглед. Овој резервоар за спојување е многу лесен за отстранување и замена.

работа

Во работата на роботска правосмукалка-бришач има различни делови со кои треба да се справите. Правосмукалката е од суштинско значење, како и функцијата за бришење, но има и други елементи кои можеби не се толку очигледни, но кои можат целосно да го расипат искуството при користење на кој било робот. Системот за навигација е еден од основните аспекти во роботска правосмукалка. Нема ништо пофрустрирачко од тоа роботот да не го заврши чистењето затоа што е изгубен, заглавен или затоа што мора да се врати во својата база и не може да го најде. И за жал тоа е нешто многу вообичаено кај многу роботи, но за среќа тоа е нешто што не се случува со овој Roborock.

El Системот за навигација LiDAR заедно со 4-те сензори што ги има овој Roborock Q7 Max+ го прават да се движи низ куќата без ни најмал проблем. Да се ​​види како се движи по столовите, поминува низ вратите, избегнува препреки... е радост. Заборавете на оние роботи кои налетуваат на сè, ова е нешто сосема друго, ако треба да го возите сами, сигурно нема да ви биде подобро!

Во апликацијата можете да ја видите целата рута на роботот низ вашата куќа, а шемата за чистење што ја следи е совршено забележлива: прво рабовите на просторијата, потоа внатре, повлекувајќи паралелни линии додека не ја покрие целата површина. На овој начин се овозможува чистење во рекордно време (помалку од 90 минути во куќа од околу 140м2). Ниту еден друг робот не е блиску до овој момент, делумно затоа што сите мораа целосно да се наполнат за да го завршат чистењето., нешто што на овој Роборок воопшто не му треба. Ја напушта својата база и по 90 минути се враќа во основата со повеќе од половина од батеријата што се уште е достапна. Вистинска радост.

И на крајот од чистењето доаѓа еден од најдобрите делови: самопразнењето. Резервоарите за роботи се мали, доволни за едно чистење, доволно за второ, недоволно за трето. Тоа значи дека практично секогаш кога правите чистење треба да го испразните резервоарот или нема да можете да го завршите следното. Па, тука не треба ништо да правите, затоа што по завршувањето и пристигнувањето во својата база, ќе ја испрати целата содржина на резервоарот на роботот во големиот резервоар што се самопразне., со капацитет од 2,5 литри, до една недела (или уште повеќе) без да мора ништо да испразните.

Што се однесува до чистењето, резултатот е добар, но не очекувајте дека ќе ја отстрани вградената нечистотија како што можете со џогер со правење неколку додавања и „стискање“. Совршен е за секојдневно чистење., ја остава почвата влажна, но брзо се суши, а пред се не се „валка“ како другите. Не е негова ѕвездена функција, но добро се брани.

Апликација

Целата контрола на роботот се врши преку неговата апликација, што е на ниво на карактеристиките на овој Roborock Q7 Max +. Од процесот на неговата конфигурација до неговото управување и визуелизацијата на чистењето во реално време, тие се на највисоко ниво. Има многу опции и тие се имплементирани во апликацијата на многу интуитивен и лесен за користење начин.

Различни начини на прегледување на мапата за чистење, можност за чистење по зони, по соби или цела куќа, избор на различни моќи за вакуумирање и чистење, дефинирање на типови на под, поставување мебел... тоа е најкомплетната апликација која сум ја пробал многу пати.оддалеченост од другите. Програмирање од секаков вид, можност за меморирање на различни мапи, дури и дефинирање на различни катови за ист дом, нема да имате проблем да ја прилагодите работата на роботот на вашиот дом, без разлика на неговиот тип.

Од апликацијата можете дури и да конфигурирате гласовна контрола, компатибилна со Alexa и иако не е компатибилна со HomeKit (што чека Apple за да ја додаде оваа категорија уреди во својот систем за домашна автоматизација?) можеме да користиме кратенки за iOS за да ја пополниме таа празнина. така што од вашиот iPhone, Apple Watch или HomePod можете да започнете со чистење со вашиот глас. Секако дека ќе добивате известувања за секој настан (почеток, крај на чистењето и „несреќи“ што може да се случат). И можете да го проверите статусот на додатоците што бараат чистење или промена.

Мислење на уредникот

Овој Roborock Q7 Max+ е најдобрата роботска правосмукалка што ја тестирав за неговиот систем за навигација, автономијата и резултатите од чистењето што ги нуди. Има и систем за самопразнење кој обезбедува извонреден комфор за корисникот. И сето тоа го прави за цена типична за средна класа, но со супериорни карактеристики што ги имаат само некои од високите класи. Овој модел со систем за самопразнење се продава на Амазон (линк) (благодарение на купонот за попуст од 150 евра)

Roborock Q7 Max +
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
619
 • 100%

 • Roborock Q7 Max +
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: Мај 2 2022
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Навигација
  Уредник: 100%
 • Чистење
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 100%

Добрите

 • Навигација LiDAR
 • Систем за самопразнење
 • Многу добро дизајнирана апликација со многу опции
 • Голема автономија

Contras

 • Ограничен систем за чистење

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.