Предната камера на iPhone 11 не е една од најдобрите на пазарот според DxOMark

Селфи камера iPhone 11 DxOMark

DxOMark ги анализира камерите на паметните телефони што стигнуваат до пазарот, ги анализира темелно анализирање на аспектите што повеќето корисници не ги знаат и дека понекогаш не му сметаат најмалку. Сепак, се чини дека во последниве години, ако немате добар резултат на DxOMark, вие сте никој.

DxOMark, компанијата што наведува дека паметниот телефон кој нуди најдобар квалитет на снимање видео е Xiaomi (кога за 90% од корисниците отсекогаш бил кој било iPhone), наведува дека и покрај подобрувањата направени на предната камера на iPhone 11, ова не е во првите 10 дека имале можност да тестираат.

Камерата iPhone 11 има сензор од 12 mpx со широк агол од 23 mm и отвор на отворот f / 2.2. Врз основа на тестовите за изведба, камерата е добра, но не доволно за да го ставите овој паметен телефон во врвот на најдобриот паметен телефон за селфи.

Ајфон 11 доби резултат 92 поени во фотографскиот дел и 90 во видео делот, со што во просек постигнува 91 поен, резултат многу слично на она што го доби iPhone 11 Pro, бидејќи е иста предна камера и на iPhone 11 и на iPhone 11 Pro.

IPhone 11 снима слики со добра експозиција и пристоен динамичен опсег. Сепак, предната камера на iPhone 11 Prio не е во можност да прикаже повеќе „детали“. Друга негативна точка што DxOMark ја најде во предната камера на iPhone 11 е во тонот на кожата, што е покажува помалку жолто отколку што треба. Во услови на слаба осветленост, бучавата на сликите на снимањето на iPhone 11 Pro е многу погласна од онаа што се наоѓа во Galaxy S10 и S20.

Што се однесува до видеото, DxOMark тврди дека iPhone 11 може да снима видеа во 4k квалитет со предната камера со добра брзина на кадри. Бучавата останува контролирана во секое време, динамичниот опсег е широк, боите се појавуваат многу живо и премините од светли во темни области се многу мазни.

Во споредбата објавена од DxOMark за анализирајте ја предната камера на iPhone 11, се користи iPhone 11 Pro и Galaxy S10 + (чиј резултат на предната камера достигнува 96 поени). Според оваа компанија, 10-те најдобри селфи камери за паметни телефони се:

 1. Huawei P40 Pro - 103 поени
 2. Huawei Nova 6 5G - 100 поени
 3. Samsung Galaxy S20 Ultra - 100 поени
 4. Samsung Galaxy Note 10+ 5G - 99 поени
 5. Asus ZenFone 6 - 98 поени
 6. Samsung Galaxy S10 5G - 97 поени
 7. Samsung Galaxy S10 + - 96 поени
 8. Huawei Mate 30 Pro - 93 поени
 9. iPhone 11 Pro Max - 92 поени
 10. Google Pixel 3 - 92 поени

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.