Prestigio Click&Touch 2, тастатура и подлога за подлога се во едно

Тастатурата и подлогата за подлога се суштински елементи за да можете да работите со вашиот Mac или iPad, но Што ако ги имате двете додатоци во еден уред? Prestigio ни нуди тастатура која исто така е подлога за движење и која има совршен компактен дизајн за да ја носите со себе насекаде.

Тастатура со повеќе уреди компатибилна со macOS, Windows, iOS, Android и практично секоја платформа што поддржува ваков тип на влез, конфигурирана да ги прилагодува копчињата на кој било систем и тоа е, исто така, подлога за движење што овозможува дури и гестови со повеќекратен допир. Изгледа како сон, но реалноста е дека Prestigio го постигна, а признанието го постигнаа со фантастичен уред кој го освои и „reddot 2021“.

клучните карактеристики

Се соочуваме со Bluetooth тастатура со компактна големина и многу лесна. Со големина од 280mmx128mm и тежина од само 283 грама, совршен е за носење во секој ранец или торба. Сепак, има практично нормална големина на тастатура, со големи и добро распоредени копчиња.. Всушност, копчињата се дури и поголеми од вообичаеното, бидејќи едвај оставаат простор меѓу нив, така што има речиси униформа површина на која можете да го лизнете прстот за да го користите како подлога.

Нејзиното поврзување со Bluetooth овозможува да се поврзе со кој било уред што поддржува ваков тип на поврзување: компјутер и Mac, iOS и Android, дури и телевизори или конзоли за игри се додека го поддржуваат овој тип на поврзување. Има и 3 мемории кои можете да ги изберете од самата тастатура, па префрлањето од еден уред на друг е прашање на секунда. И ако сакате да користите кабелска врска, можете исто така да го направите тоа.

Тастатурата се напојува на батерии, се полни преку USB-C со кабелот вклучен во кутијата. Производителот не ја означува автономијата на тастатурата, но за две недели нормална употреба сè уште не сум морал да ја наполнам (по целосно полнење полесно е да се извади од кутијата), така што нема поплаки во ова поглед. Исто така, бидејќи можете да го користите преку кабел, доколку некогаш неочекувано ви се потроши батеријата, ни вие нема да имате голем проблем. Тастатурата оди во режим на мирување кога не се користи, а има и прекинувач што ја исклучува за кога нема да го користите долго време.

И најдиференцијалната карактеристика на оваа тастатура: интегрирана подлога за движење. Но, кога зборувам за интегрирано, не мислам на trackpad што е прикачен на тастатурата, туку самата тастатура е trackpad. 80% од површината на тастатурата делува како подлога, овозможувајќи ви да го контролирате покажувачот на вашиот компјутер или таблет со лизгање на прстот преку него, на ист начин како да користите конвенционална подлога за подлога. Можете дури и да скролувате со два прста или да гестикулирате со три или четири прста. Исто така, има лево и десно копче на глувчето на дното на тастатурата, поцелосно невозможно.

Опции за конфигурација преку апликација

На тастатура за толку многу уреди и со толку многу функции потребни се опции за конфигурација, и за тоа Имаме апликација за iOS и Android наречена Clevetura (линк). Нема апликација за macOS, поточно, апликацијата можете да ја користите само на вашиот Mac ако има чип M1, кој ги изоставува постарите модели на компјутери на Apple. Во секој случај, кој нема ајфон или андроид дома, па и ова не е некој голем проблем.

Ако со се што ви кажав, оваа тастатура изгледа како совршена идеја, почекајте да ги видите опциите за конфигурација што ви ги нуди. Рековме дека ви овозможува да користите до четири уреди (кабел + 3 Bluetooth мемории), бидејќи за секој од нив можете да креирате профил, така што кога ќе го поврзете Mac-от ќе ги имате копчињата Mac и нивните кратенки (на пример, копирајте со cmd+c) и ако поврзете компјутер со Windows, нивниот (копирајте со Ctrl+c). Можете да го менувате покажувачот или брзината на лизгање, да ја смените насоката на лизгање или да избирате помеѓу гестови со 3 и 4 прсти, а сето тоа е зачувано во секој профил.

Функцијата Trackpad може да се измени така што ќе работи само левата половина од тастатурата или десната половина од тастатурата или целосно да се оневозможи функцијата на подлогата или функцијата на тастатурата. Сите овие опции за конфигурација се прикажани преку многу едноставен и интуитивен интерфејс, така што тастатурата да се однесува како што сакате е прашање на пет минути со апликацијата. Можеме да извршиме и ажурирања на фирмверот преку апликацијата.

Како тастатура, извонредна

Како тастатура, има неколку недостатоци на оваа Click&Touch 2, всушност имам само две: не може да се навалува и не е осветлена. Тие се две негативни точки што е тешко да се решат, бидејќи треба да изберете помеѓу тоа да бидете толку лесен и компактен или да ги вклучите овие карактеристики. Инаку однесувањето е извонредно. Пишувањето ги има истите сензации како кај конвенционалната тастатура, слично како пишување на тастатура на Apple. Копчињата имаат механизам за ножици, а нивното патување е кратко, големината е совршена, не како другите тастатури каде што се премногу блиску еден до друг и понекогаш ги притискате копчињата што не ги сакате.

Ги имате сите копчиња на која било конвенционална тастатура, а исто така Сметки со функциите на Mac и Windows. Имате дури и клучеви специфични за мобилниот, како што е можноста за заклучување на вашиот уред. Функциски копчиња, курсори, мултимедијална контрола... ништо не недостасува на оваа тастатура.

Како тракпад, речиси совршен

Ако погледнеме во неговиот аспект на подлогата, таа повеќе од исполнува. Недостасува некој гест, како зумирање со два прста, и треба да изберете помеѓу гестови со три или четири прста, не можете да ги имате и двете истовремено. Површината на подлогата зазема 80% од вкупната тастатура, во основа горните 3/4 од неа, а копчињата се дизајнирани така што можете да го лизгате прстот непречено, со едвај распоредени копчиња поради оваа причина.

Горниот ред на копчиња се однесува малку поинаку за репродукција и контрола на јачината на звукот. Левиот дел ја контролира репродукцијата со лизгање налево или надесно за премотување назад или брзо напред, а десниот дел ја контролира јачината на сличен начин. И да може да кликне Имаме две копчиња веднаш под лентата за празно место кои ја вршат главната и секундарната функција за кликнување. Многу е лесно да се навикнете на ваквото однесување, удобно да пристапувате до копчињата за кликнување со палецот додека го користите остатокот од прстите за да го движите курсорот и да правите гестови. Можете да го користите со лева или десна рака, нема да имате проблем ако сте левак.

Мислење на уредникот

Prestigio дизајнираше тастатура и подлога што изненадува со непреченото работење и неговите опции за конфигурација. Компактен, удобен и со многу добри перформанси и во аспектите на тастатурата и тракпадот, повеќекратните мемории и неговата совршена адаптација на различни оперативни системи го прават совршено решение за оние кои бараат преносливо или дури и десктоп решение за сите нивни уреди. , без оглед на бренд или платформа. Достапно е и со распоред на копчиња на шпански. Цена од 109 евра на Амазон (линк), и на 99,99 евра на El Corte Inglés (линк) вреди секој цент од она што го плаќате за тоа.

Кликнете и допрете 2
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
109
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   c2003 dijo

  Многу ме интересираше откако ни давате совети за актуелните работи и разјаснувате бројни сомнежи со кои често не знаеме да се соочиме