Продавниците на Apple можат повторно да ги отворат своите врати во средината на април

За нешто повеќе од една недела, сите продавници на Apple кои Apple ги шири низ целиот свет,Тие се затворени цврсто, освен оние што се наоѓаат во Кина, земја што практично се врати во нормала по минувањето на коронавирусот.

Неколку дена по објавувањето на затворањето, онлајн продавницата на Apple прикажа порака во која се известува физичките продавници ќе останат затворени до ново известување, без приближен очекуван датум на отворање. Но, се чини дека Apple веќе има груба идеја за датумот на отворање, според медиумот VentureBeat.

Според овој медиум, Apple ги информирал сите свои вработени дека во текот на првата половина на април, момчињата од Купертино ќе започнат повторно да ги отвораат продавниците, барем оние што се наоѓаат во области каде што пандемијата започна да не биде јавен непријател број еден и од државата и од граѓаните.

Неколку часа по првото затворање на Apple Store, Apple објави дека планираниот датум на повторно отворање, беше поставен за 27 март, датум што, како што споменав погоре, беше продолжен на неодредено време.

Шефот и на физичките и на интернет продавниците, Диерд О’Брајан, ги информирал вработените дека во моментот ќе продолжи да работи од далечина до 5 април. Од тој датум, физичките продавници ќе започнат повторно да ги отвораат своите врати, иако на влечкав начин и во зависност од тоа дали нивната локација е во области со повеќе или помалку распространети епидемии.

За време на деновите кога физичките продавници на Apple се затворени, единствениот начин да се купи директно од Apple е преку Apple Store на Интернет, продавница која во моментот работи како прв ден, иако во последниве недели, залихите на производи се намалија, што предизвика подолго време на испорака.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.