Продажбата на iPhone во Европа расте додека Samsung опаѓа во 2021 година

Го сакаме Apple, но сè мора да се каже: има опции за секој корисник. Мора да бидеме свесни дека понекогаш сме слепи за некој бренд, но има многу други кои нудат слични поволности по поевтини цени. На крајот, не секој има потреба од премиум уред... Европскиот пазар отсекогаш го чинел Apple, секогаш се одлучувал за многу други брендови, веројатно поради тоа што ви го кажавме за овие линии, но Според најновите статистички податоци, се чини дека Apple во 2021 година ќе успееше да ја зголеми продажбата на штета на Samsung, со што ќе му ја намалише моќта.. Продолжете да читате дека ви ги даваме сите детали.

Студијата е објавена од момците од Стратешка аналитика, во која ја објавуваат продажбата на паметни телефони во Европа во текот на 2021 година. Еве каде е земен рекордот за продажба на Apple и губењето на лидерството на Samsung:

  • Во 2021 година растот на iPhone беше 11%, Apple доби 23% од пазарниот удел.
  • Samsung имаше најголем удел на пазарот со 29%, но забележа пад од 1%. Незначителен пад што завршува на пазар со голема конкуренција.
  • Realme се приклучи на првите пет за прв пат досега, земајќи 3% од уделот на пазарот.
  • Realme порасна за 500% во текот на годината и 548% во четвртиот квартал.

И да, се мора да се каже, на крајот Apple порасна и тоа е добра работа за брендот, но брендови како Realme (со седиште во Индија) тие имаа неверојатен раст а причината за ова е цената бидејќи, како што ви кажавме претходно,или секому му треба премиум уред и не може (или не го смета за соодветно) да потроши колку што чини. Љубопитни податоци, добри за Купертино и добри за Реалме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.