Продажбата на iPhone 12 не претрпе вообичаен пад пред претставувањето на iPhone 13

Третиот квартал од годината за Apple, обично не е добар во однос на продажбата на iPhone, бидејќи во септември е претставена генерација девет и корисниците претпочитаат почекајте уште малку кога го обновувате уредотНа Сепак, се чини дека оваа година, продажбите на iPhone 12 се уште се на највисоко ниво овој квартал.

Според аналитичарот на ЈП Морган, Самик Чатерџи во извештајот за инвеститорите, до кој имал пристап Епл инсајдер, наведува дека продажбата на iPhone преку американските оператори, не го доживеале својот вообичаен пад пред лансирањето на новата генерација.

Самик Четерџи наведува дека:

Целокупниот удел на iPhone не се намали во јули, бидејќи компанијата избегна типична сезоност пред лансирањето на iPhone во септември, предводена од континуираната издржливост од iPhone 12 во комбинација со проблемите со залихите на Samsung.

Одличните перформанси што ги нуди iPhone 12 заедно со проблемите со снабдувањето со кои се соочува Samsung тие му дозволуваат на Apple да продолжи да ја води продажбата во Соединетите држави. IPhone 12 е најпродаван модел додека iPhone 12 mini е најмалку успешен.

Андроид компаниите како Samsung во моментов гледаат проблеми со залихите поради недостаток на чипови и други критични компоненти. Иако проблемите влијаат и на Apple, снабдувањето на компанијата останува „пристојно“.

Во јули, iPhone 12 беше водечки модел на Apple, по што следеа iPhone 12 Pro Max и iPhone 12 Pro. Уделот на пазарот на iPhone 12 mini останува мал, но стабилен.

Од овој извештај е особено фрапантно што аналитичарот не споменува дека доаѓањето на 5G технологијата на iPhone е еден од главните виновници за зголемувањето на продажбата што го имаше овој опсег (еднакво на продажбата на лансирањето на iPhone 6 и 6 плус), со падот на цената на овој модел со текот на месеците.

Без да продолжиме понатаму, во моментов можеме да го најдеме iPhone 12 Pro на Амазон за помалку од 1000 евра, специјално за 957 евра, тоа е нејзината вообичаена цена од 1.159 евра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.