Производите што Apple ги остави зад себе во 2016 година

Производите што Apple ги остави зад себе во 2016 година

Годината која е пред крај е „редовна“ за „Епл“. Компанијата Купертино не е во опаѓање, далеку од тоа, колку што некои инсистираат одново и одново да го предвидат својот следен дебакл. Но, исто така е вистина дека не била добра година како претходните. Продажбата на хардвер е очигледно стагнација, нејзиниот предводник падна во продажбата и профитот се смени за прв пат од 2003 година. Недостатокот на иновации е веќе постојано обвинение и и покрај успехот на iPhone 7, тоа е евидентно. Во меѓувреме, компанијата се повеќе се наоѓа во својата чудна даночна политика, која, сепак, ја делат и другите технолошки гиганти за да плаќаат помалку даноци отколку што треба.

Но, и покрај сето ова, на неговото економско, финансиско и комерцијално здравје му завидуваат многу други брендови и Среде невремето Apple не покажува ни најмал страв од запирање на производството на каков било вид на производ. Причините се разновидни, од прилагодувања на вработените и ресурсите до технологии кои веќе стануваат застарени; или едноставно затоа што тие повеќе немаат важна улога во долгорочните цели на компанијата. Без оглед на причината, Ова се производите што Apple ги стави во полиција во 2016 година.

Трета генерација Apple TV

Тоа беше една од најголемите загуби на „Епл“ во 2016 година, сепак, беше и една од најмалку болните. По појавувањето на четвртата генерација на Apple TV, со сопствен оперативен систем, продавница за апликации, интеграција на Siri, итн. претходната верзија веќе немаше место во овој „нов начин на гледање телевизија“. За жал, тоа беше многу достапен производ кој сè уште можеше да им служи (навистина, им одговара) на многу, многу корисници.

11,6-инчен MacBook Air

Јасно е дека новиот ултрапортабилен на Apple, 12 ″ MacBook Retina, е предодреден да го замени опсегот Air, но не очекувавме толку брза замена, барем не без новата да ја намали својата претерана цена. MacBook Air е помоќен од MacBook, но дизајнот ја доби битката и ја однесе својата прва жртва: Apple го прекина 11,6-инчниот MacBook Air (сега достапен само во серии за одредени образовни програми). Следниот што ќе падне несомнено ќе биде неговиот постар брат, кој се сомневам дека ќе ја надмине границата во 2017 година.

MagSafe

Директно поврзан со сегментот на лаптопот и иако тој не е производ сам по себе, конекторот MagSafe го доби последниот удар. Сега го наоѓаме само во тој MacBook Air од 13, но тоа не е ништо друго освен преостаната околност чиешто преживување зависи од времето на умирање на тој компјутер. MagSafe е јасно заменет со новиот Thunderbolt / USB-C стандард, покорисен конектор, но кој ја изгуби таа магнетизирана одлика што толку многу ја сакавме.

Кино Екран

Исто така, мониторите се напуштени од Apple во 2016 година и заменет со сојуз со LG. Покажувања на кино од гром и LED дисплеи во кино повеќе не постојат во продавниците за јаболка. Вистината е дека нивното производство беше напуштено во 2013 година, но сега тие се мртви и закопани.

iPad воздух

Со лансирањето на iPad Air 2, спреживеа како најпристапен уред Сепак, со пристигнувањето во пролетта на моделот iPad Pro од 9,7 инчи, таа функција беше веќе исполнета, па затоа засекогаш се прости од нас.

AirPort Time Capsule, AirPort Extreme и AirPort Express

Во ноември, Apple ја заврши поделбата за безжичен рутер. Сè уште е можно да се стекнат, но се чини дека се предодредени да исчезнат целосно во повеќе од непосредна иднина. Можеби доколку донекаде ги умереше цените, ќе беше поуспешен производ бидејќи неговата изведба е едноставно спектакуларна..

Јаболко автомобил

Колата на Apple Никогаш не постоело, и се чини дека нема. „Проектот Титан“ доведе до развој на софтвер за автономно возење.

Концепт за автомобил од Apple

Оценува на iOS 9

Јаболко престана да ја потпишува најновата верзија на iOS 9 Значи, секој што ажурираше на iOS 10 нема да може да се врати, барем не без помош на jailbreak.

Апликацијата Центар за игри

Преживува преку игри, но овој обид да се создаде заедница на гејмери ​​на iOS видов дека неговата апликација престанува да постои.

Епл «Продавница»

Apple не сака нејзините продавници да се гледаат само како продажни места, туку како простори за средби и споделување на знаењето. Поради оваа причина, во мај презимето „Продавница“ исчезна.

„ОС X“

Тоа е само промена на името, сега заменет со macOS, похомогена со другите оперативни системи.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.