iTunes Radio ќе престане да емитува програма на крајот на јануари

itunes радио ios 8

Лоша, многу лоша вест за сите оние корисници кои можат да уживаат Радио iTunes. Ова радио „Епл“, за кое дојдов да го тестирам со сметка во САД, емитуваше висококвалитетни станици засновани на уметник, песна или стил со голема прецизност, придржувајќи се на нашето барање. Лошата вест е дека оваа услуга веќе нема да биде слободен од 29 јануари.

Во реалноста, iTunes Radio нема да престане да постои точно, но ќе престане да има бесплатен модалитет со рекламите што треба да станат функција на Apple Music, достапно само со претплата. iTunes Radio пристигна во Соединетите држави во 2013 година и оттогаш услугата е бесплатна за корисниците во земјите каде што е достапна. Причината за нивното спојување со Apple Music може да биде тоа што тие имаат намера да ја направат Beats 1 основната радио станица на Apple.

iTunes Radio како одлика на Apple Music

Како што споменав претходно, корисниците на iTunes Radio, исто како и Apple Music, можеа да создаваат радио станици засновани на уметник, стил или песна. Кога за прв пат слушнав такво радио на Apple Music, забележав дека натпреварите меѓу музичките стилови не беа толку добри како оние на iTunes Radio, што ме изненади затоа што содржината треба да ја изберат истите луѓе. Веројатно имало одредена разлика помеѓу двата сервиси при изборот на содржината, па ако е така, „Епл музика“ би добила прецизност во овој поглед, што е добра вест за претплатниците на најновата услуга за стриминг музика во оние на Купертино.

Иако од една страна ми се чини разбирливо дека услугата родена пред новиот проект ќе биде прекината, верувам дека Apple треба да им дозволи на корисниците што не се претплатници повеќе од станиците на Beats. Ударите 1 и останатите станици што се очекува да се отворат сеуште се радио станици слични на другите достапни на Интернет, каде што диџеј игра како што смета (или мора да игра) без да им нуди никаква контрола на корисниците. Сè додека ова продолжува, а другите стриминг музички услуги нудат уште малку, Apple Music никогаш нема да биде крал на овој вид содржина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Александар Маладо (@A_Mallado) dijo

    Оние од нас во САД навистина не се грижат. Имаме Пандора која е иста или подобра. Willе ми недостасува на мојот Apple TV, но и таму веќе ја имам апликацијата Пандора.