Режимот за заштеда на батерија на watchOS 9 може да пристигне со Apple Watch Series 8

watchOS 9 води меѓу нас во форма на бета неколку недели. Apple одлучи да инвестира време во развојот на корисни алатки за корисниците во оваа нова надградба. Меѓу тие опции е поголема прецизност при пресметување на траењето на батеријата преку рекалибрација во сериите 4 и 5 на Apple Watch, кои се додадени на веќе постоечката опција во сериите 6 и 7. Очигледно, режимот за заштеда на батеријата е скриен во кодот на watchOS 9 слична на онаа достапна во iOS и iPadOS што Може да пристигне со Apple Watch Series 8 и ќе биде ексклузивна функција на хардверско ниво.

Режимот за заштеда на батерија на watchOS 9 ќе биде ограничен со хардвер

Гласините пред WWDC22 укажуваа на нов поефикасен часовникOS 9. Интеграцијата на нов режим за штедење батерија. Овој режим беше сличен на оној што е достапен во iOS и iPadOS, алатка за ограничување на опциите на оперативниот систем, гарантирајќи ја употребливоста на основните функции, притоа зачувувајќи ја максималната можна батерија.

Запомнете дека овој потенцијален режим за штедење батерија мора да се разликува од режимот со мала моќност. Овој последен режим се активира кога часовникот ќе падне под 10% батерија гарантирајќи дека часовникот ќе отчукува часот, но останатите опции се оневозможени, нема пристап до ниедна опција поврзана со watchOS надвор од времето.

Поврзана статија:
WatchOS 9 воведува рекалибрација на батеријата за Apple Watch Series 4 и 5

Сепак, Apple не го вклучи режимот на заштеда на батерии во раните бета-верзии на watchOS 9. Сега аналитичарот Гурман тоа го обезбедува режимот за заштеда ќе пристигне со Apple Watch Series 8. Затоа, тоа би било ексклузивна опција на хардверско ниво, оставајќи ги останатите модели зад себе, оставајќи ги само новите часовници кои ќе се појават во наредните месеци компатибилни со овој режим.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.