Samsung бара логоата на iPhone да бидат скриени за време на церемонијата на отворање

iPhone-Samsung

Веста што ни доаѓа од Slashgear е curубопитна, според која Samsung Би ги замолил спортистите учесници на претстојните Зимски олимписки игри, за време на церемонијата на отворање, скријте го логото на јаболкото од вашиот iPhone. Според истиот извор, токму швајцарскиот олимписки тим би ги објавил овие информации. 

Самсунг, спонзор на Зимските олимписки игри, им дава Galaxy Note 3 на спортистите, вклучувајќи го и терминалот во торбата за подароци што сите ја добиваат по пристигнувањето. Но, подарокот доаѓа со услови: кој било друг уред од друга марка, било да е тоа iPhone или кој било друг, е забранет за време на церемонијата на отворање. Оваа забрана би вклучувала и криење на логото на Apple од задниот дел на iPhone, за да не биде заробено од камерите за време на церемонијата што ќе се емитува на телевизија.

Вообичаено е брендовите што спонзорираат настани да ги нудат своите производи бесплатно на учесниците со цел да добијат „бесплатен“ публицитет. За време на церемонијата на отворање на Олимписките игри сме навикнати да гледаме спортисти како шетаат со своите паметни телефони, видео камери и фотографии, а во крупните снимки е лесно да се идентификуваат за кои терминали станува збор, затоа тоа е непобедлива рекламна изложба. Она што веќе не е толку вообичаено е толку јасно изразување на забраната за прикажување на брендови на конкуренти. Јасно е дека Самсунг сака спортистите да го покажат својот Note 3 за време на церемонијата, поради што го вклучи во торбата за подароци, но дури и да побара да се скрие која било друга марка е донекаде изненадувачки, да не се нарекува смешно.

Она што сигурно го постигна е тоа многумина од нас се многу внимателни на церемонијата на отворање гледајќи кој паметен телефон го носи секој спортист во својата рака. Seeе видиме ли многу Note 3 или iPhone 5s ќе победи?

Повеќе информации - Apple расте побавно од своите конкуренти, додека Samsung ја зајакнува својата позиција


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   уф dijo

  смешно. тоа јаболко е многу сериозно. на пример во неговите патенти ?. нема да отидете на отворот. биди мирен. нема да мораш да ставиш прст.

 2.   Алекс Гарсија dijo

  Смешно зошто? Самсунг троши еден милион на Олимписките игри, јас ја гледам нормално вистината. Или мислите дека ако можеа „Најк“ или „Адидас“, тие нема да го принудат, на пример, Кристијано Роналдо да го покрие логото на дресот на Реал Мадрид или Меси да го смени логото на дресот на Барселона?

 3.   Сомерс dijo

  Колку смешно! До кој степен Самсон ... жал ми е за него. Тоа е исто како да кажете „луѓето попаметни од мене не смеат“ ве молам, какво незнаење. Се надеваме дека сите имаат iPhone ...

 4.   Временски зони dijo

  IPhone 5s подобро

 5.   Нула dijo

  Најсмешен е насловот, Самсумг не вели дека ги покриваат логоата на јаболката, пишува дека се користат само нивните логоа, и логично е, го спонзорира настанот, тоа е она што го прави јаболко или која било компанија кога спонзорира нешто , престанете со пожолтувањето и пристрасноста во вестите дека оваа страница пред 2 години беше сериозна и стана потсмев, ако сакате да ве прочитаат, објавете ги работите што се вистинити.

 6.   ДонВито dijo

  Што би се случило доколку Меси или Кристијано носеле спортска облека од друга марка? Сигурно тие вклучуваат клаузули за договор меѓу сите страни, нормално е брендовите да се заштитат ...

 7.   ZAC dijo

  Вест за таблоид !!
  Ме потсетува на страницата со вести од јаху хахахаха

 8.   Луис Падилја dijo

  Само што се појави во различни извори дека и Самсунг и швајцарскиот тим негираат дека било што објавено за овие ограничувања е точно. Е мора да почекаме додека не остане работата.

 9.   АлонсоКјојама dijo

  Хахаха, каков блог на песочно ФЕНБО, бранејќи го човекот до смрт !!

  1.    Исус Алонсо dijo

   и ти колку си краток.