Сега имате 14 дена да ги вратите игрите и апликациите од App Store

App Store

Apple ги ажурираше условите и условите за содржината што се продава во iTunes Store од Европски земји, прилагодувајќи се на законите за заштита на потрошувачите, меѓу кои можеме да видиме дека, отсега натаму, прозорец од 14 дена за враќање на преземената содржина и добијте наплата, без оглед какви апликации, игри, музика, итн.

Ако застанеме да го прочитаме Услови и услови на iTunes во Шпанија, можеме да ја прочитаме следната клаузула:

Право на откажување: Ако изберете да ја откажете нарачката, можете да го сторите тоа во рок од 14 дена од приемот без никаква причина, освен за подароците на iTunes, кои не можат да бидат вратени по откупот на кодот.

За да ја откажете нарачката, мора да не известите за вашата одлука. За да обезбедите непосредна обработка, препорачуваме да користите Извештај за проблем за откажување на сите ставки освен iTunes Match, освен ако се купени од трето лице или веќе се откупени, подароци на iTunes и месечни додатоци, што може да се откажат со контактирање на Поддршката на iTunes. Вие исто така имате право да не известите со примена на образецот за откажување подолу или со која било друга јасна изјава. Ако користите Пријавете проблем, ќе ви испратиме потврда за откажувањето без одлагање.

За да го исполните рокот за откажување, мора да го испратите известувањето за откажување пред да се надмине периодот од 14 дена.

Ефекти од откажување: Ние ќе ви вратиме во рок од 14 дена по добивањето на известувањето за откажување. Ние ќе ја користиме истата форма на плаќање што се користи за трансакцијата; нема да се наплаќа такса за враќање на средствата.

Исклучок од правото на откажување: Не можете да ја откажете нарачката за обезбедување дигитална содржина ако испораката започна по вашата нарачка и потврда за загубата на правото на откажување.

Од една страна, оваа мерка ми се чини совршен за да се избегне измама. Да, во App Store има апликации кои се обидуваат да го измамат корисникот со описи и слики кои тогаш немаат многу или немаат никаква врска со вистинската апликација. Во овие случаи, оваа мерка ми изгледа совршена.

Проблемот е во тоа што веќе ја знаеме пикареската на многумина и имајќи предвид дека некои игри можат да се играат за неколку часа, нема да биде чудно да се види како луѓето ги купуваат за да се вратат откако ќе уживаат. Мораме да бидеме свесни дека оваа мерка е да се заштитиме себеси како корисници, а не да ја искористиме работата на програмерите бидејќи нема да се замарам да ја кажувам.

IPhone е мобилниот што на сите ни се допаѓа благодарение на App Store и на еден или друг начин, програмерите треба да видат награда за нивната работа, особено ако е добро направена.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   тамајоски14 dijo

  одлична мерка со оглед на тоа што има многу апликации што не се како што изгледаат и затоа програмерите ќе бидат охрабрени да ја ажурираат апликацијата и да ги подобрат така што клиентот е удобен

 2.   ил сињорино dijo

  Ова е всушност станување на брзина од страна на Apple, не е ништо што може да се припише на нивната „великодушност“. Во Шпанија имало барем период од 14 дена подолго време за да може да се повлече кој било договор за набавка, како што наведува самиот напис.

 3.   Јави dijo

  И, како се прави враќањето?