Сега можеме да ја прилагодиме стандардната услуга за репродукција во HomePod бета 2

Правните битки меѓу големите компании не се ништо ново. Apple има многу отворени фронтови. Еден од нив со Spotify што гарантира дека Apple воведува правила што ги монополизираат нејзините услуги во споредба со другите како вашите. Ова е случај да не можете да изберете одредена услуга за репродукција во оперативните системи Големото јаболко. Како и да е, iOS 2 бета 14 вклучува и бета 2 на софтвер HomePod. Оваа нова верзија му овозможува на корисникот прилагодете ја стандардната услуга за репродукција да ја репродуцираме секоја содржина што ја испраќаме преку Siri, одличен чекор што не беше споменат во WWDC, но што го поздравуваме со раширени раце.

Сега можеме да го поставиме Spotify како стандардна услуга на HomePod

До сега, за да пуштаме музика или содржина од услуга различна од Apple Music на HomePod, мораше да користиме Воздушна игра 2. Сепак, многу од услугите се пожалија дека не можат стандардно да се интегрираат во Siri за директно пуштање на содржината. Зошто ако некој корисник има претплата на Spotify и го користи секој ден, не би можел стандардно да игра ресурси на HomePod?

Сепак, Apple станува пофлексибилен во овој поглед. Прво, дозволување на интеграција на услуги од трети лица во Сири. Конечно, Втората бета верзија на iOS 14 вклучува можност за прилагодување на стандардната услуга за репродукција за HomePod. За да го измените, само кликнете на „Стандардна услуга“ и изберете ја апликацијата или услугата што ја сакате. Во моментов, ниту една апликација не се појавува во менито, бидејќи програмерите треба да ги ажурираат своите апликации, вклучувајќи го и кодот што овозможува компатибилност со оваа нова опција вклучена во HomeKit.

Ова е интересна функција што отвора многу врати и за програмерите и за корисниците кои ќе можат да уживаат во истата содржина како и сега но на попривлечен и пофункционален начин. Најслушаните уметници или нашите плејлисти може да бидат достапни во еден сервис, а не во друг. И со оваа функција, можеме да се осигураме дека она што го бараме секогаш ќе се репродуцира, знаејќи дека тие се во одредена услуга.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос dijo

  Додавањето нови карактеристики е во ред.
  Но, се чини дека никој не памети дека сè уште не додале препознавање говор на јазици како шпанскиот.

  Би било интересно ако покрај додавањето нови функции, претходните беа лансирани на сите јазици.