Се чини дека има некои грешки при пристапот до Apple Music од HomePod ажуриран во верзијата 14.5

Се чини дека некои корисници кои ги ажурираа своите HomePod до новата верзија на софтвер 14.5, тие имаат проблем да ја натераат Сири да пушти песна за нив. Како да не може да се поврзе со Apple Music.

Ако оваа грешка е потврдена, сигурни сме дека Apple ќе ја поправи брзо со ново ажурирање на софтверот. Значи, ако сте еден од несреќните корисници кои го имаат овој проблем, не очајувајте дека наскоро ќе се реши.

Различни корисници се појавуваат на различни социјални мрежи кои се жалат на заеднички проблем: нивниот HomePod не може да пристапи Епл Музика откако минатата недела беше ажуриран на новиот софтвер 14.5. Кога користите „Еј Сири“ за да свирите песна или пејач, личниот асистент не може да ја најде таа песна во „Епл музика“.

Овие проблеми со Apple Music на HomePod им се придружуваат на другите слични од пред неколку дена. Во вторникот оваа недела, разни услуги на icloud тие беа неактивни за некои корисници неколку часа. Минатата недела се случи истото со iTunes и Apple Music.

https://twitter.com/MikeMcNamara/status/1389685509576855565

Во моментот Apple не даде коментар за ова прашање. Некои корисници беа во можност ресетирање на фабриката вашиот HomePod и проблемот е решен.

Ако сте од оние кои страдаат од оваа грешка, секогаш можете да ја решите со пуштање на музика што ја сакате директно од апликацијата Apple Music на iPhone, и играјте ја преку HomePod.

Проблемот постои само кога ќе кажете Siri пушти песна директно на HomePod. Ова е кога уредот не може да пристапи до апликацијата Apple Music и не може да ја исполни командата.

Beе чекаме изјава од Јаболко, и навремено решение во форма на лепенка во новата верзија на софтверот на уредот, што ќе го реши проблемот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Асирски dijo

  Доцниш. Ова се случи како резултат на лансирање на ios 14.5.1 за iphone, и тоа влијаеше на домашните подници или на јаболковата телевизија. Тоа се случи на ден 3. На 4-ти ден тоа веќе беше решено

 2.   Даниел П. dijo

  Јас сум еден од погодените од проблемот. Кога прашувате за која било радиостаница или песна, тоа вели дека нема ништо што одговара на Apple Music. Tryе се обидам да го ресетирам и да го пријавам резултатот овде.