Сите модели на iPhone 16 ќе имаат копче за акција

Копче за акција

Pro iPhone моделите секогаш имаат некоја диференцијална карактеристика што ги издвојува од останатите модели. Во случајот на iPhone 15 Pro Копче за акција беше интегрирано за прв пат на страната на уредот. Ова е кратенка до одредена акција. Една нова гласина покажува што сите очекувавме: Сите iPhone 16 ќе го имаат копчето Action на нивната структура. Но, сето ова оди подалеку и има шпекулации за можни ажурирања на ова акционо копче кое од едноставно механичко копче би можело да стане капацитивно копче.

Редизајнираното копче за акција ќе дојде до сите модели на iPhone 16

Прекинувачот за исклучување на звукот исчезна на iPhone 15 Pro и Pro Max за да се отвори место за копчето за акција како што видовме. Ова ново солидно копче служеше како стартер за одредена акција што може да се прилагоди од поставките за iOS. Без разлика дали се согласуваме или не со интегрирањето на ова ново копче, она што е јасно е тоа Постои тренд од страна на Apple да напредува во развојот на нови функции и нов хардвер а демото со iPhone 15 Pro беше копче за акција.

Копче за акција
Поврзана статија:
Копчето за акција ја менува својата работа со iOS 17.1

Нова гласина извлечена од претпродукциските планови на iPhone 16 е објавена од корисник од раката на MacRumors. Оваа гласина укажува на тоа сите нови iPhone 16 ќе го имаат копчето Action. Односно, и iPhone 16, iPhone 16 Plus, iPhone 16 Pro и iPhone 16 Pro Max ќе го имаат ова копче. Сепак, тоа нема да биде истото копче, туку Apple ќе го направи чекорот и ова копче ќе стане капацитивно и не е солидна како што е моментално.

Оваа капацитивна технологија не потсетува на тековниот Force Touch на Mac или на истата технологија интегрирана во копчето Touch ID на постарите iPhone-и. Оваа технологија му овозможи на корисникот, во зависност од применетиот притисок, да пристапи до одредена различна содржина во самиот софтвер. Ова ќе му овозможи на корисникот одредување на различни дејства врз основа на притисокот направен на копчето за акција. 

Ќе видиме дали Apple конечно ќе го интегрира копчето за акција во сите модели на iPhone 16 и дали има еволуција во капацитивниот систем.


Следете не на Google News

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.