OtterBox Defender, максимална заштита за вашиот iPhone

Кога зборувате за заштита на вашиот iPhone, постојат различни можности, но Кога сакате паметниот телефон да биде отпорен колку што може да биде, постои само една валидна опција: OtterBox. Марката нуди куќишта за iPhone и iPad со години каде заштитата е приоритет, а денес го анализираме неговиот најрепрезентативен случај: OtterBox Defender.

Навлака на вкупно четири парчиња со максимална заштита и со директен пристап до екранот за да не се изгуби каков било вид на чувствителност и уживајте во квалитетот на сликата на нашиот iPhone, без да се откажете од мирот во умот дека ќе можете да го користите во најекстремни ситуации. Достапно за сите модели на iPhone, ние го тестиравме на XS Max и ви ги кажуваме нашите заклучоци подолу.

Индекс

Четири парчиња во еден случај

Овој OtterBox Defender е составен од четири елементи кои заедно даваат максимална заштита што можете да ја најдете. Цврста футрола од поликарбонат која е составена од две парчиња, заден и заден дел, што се собрани на вашиот iPhone и дајте конзистентност на корицата. Над овој случај е поставен надворешниот, гумен капак, кој ќе заштити од паѓање и ќе ги покрие приклучокот Молња и прекинувачот за вибрации, како и копчињата за јачина на звук и исклучување. Конечно, финална, цврста поликарбонатна обвивка, која дејствува како заштита на екранот и истовремено служи за носење на iPhone на вашиот ремен, благодарение на клипот што го вградува. Ова последно парче може брзо да се отстрани и да се стави, тој е дизајниран повеќе за да се закачи на ременот, отколку да го носи на iPhone.

Поставувањето на различните елементи мора да се изврши по редоследот што го коментирав порано. Тоа е едноставна процедура, иако потребни се неколку минути за да се стави и соблече. Не е прекривка што можете да ја ставите и да ја соблечете за неколку секунди, идејата е да ја користите секојдневно доколку ви треба, или точна, но за подолги периоди.

Овој OtterBox Defender не се карактеризира со својата слабост, тоа е нешто што е очигледно. Ако барате тенка заштитна футрола, ова не е најсоодветен модел. Тоа е заштитно куќиште, но навистина, и се покажува од моментот кога ќе го облечете и ќе го подигнете iPhone со раката.или Зафатот е совршен, а чувството е дека можете да го фрлите iPhone-от на земја и тој да не се скрши. Исечокот за камерата се вклопува совршено, и заедно со исечоците за звучникот и микрофонот, тие се единствените предмети што се видливи низ куќиштето.

Приклучокот за молња и прекинувачот за вибрации се достапни, но се наоѓаат зад малите гумени капаци на самата футрола што ги штитат. Лесно се ставаат и полетуваат, воопшто не им е непријатно. Вибраторниот прекинувач, и покрај тоа што е прилично закопан во куќиштето, е лесно достапен за активирање или деактивирање откако ќе се отстрани капакот. Копчињата за јачина на звук и напојување се наоѓаат во куќиштето, но и покрај тоа што може да изгледа со дебелината на куќиштето, неговата пулсација е многу добра, многу подобра отколку со другите многу потенки случаи.

Бесплатен дизајн на екранот

За разлика од другите модели на брендот или други брендови, иОвој случај нема директна заштита на екранот. Јас лично не ги сакам затоа што се многу досадни и на крај не го користам капакот. Претпочитам да ставам (ако сакам) конвенционален заштитник на екранот, бидејќи оној што овие навлаки обично го вградуваат во голема мера влијае на чувствителноста на екранот и на неговиот дисплеј, особено кога има директна светлина. Така, овој дизајн на OtterBox Defender ми се чини многу успешен. И мене лично ми се допаѓа дизајнот и покрај дебелината на куќиштето.

Кога проценувате нешто, секогаш треба да имате предвид која е главната цел на тој додаток, а во овој случај зборуваме за заштита. Да, тоа е густа кутија, можеби е прегуста за многумина ... но тогаш не ви е потребна заштитата што ја нуди овој OtterBox. Зборуваме за случај за луѓе кои го користат својот iPhone на работа, а не прецизно за канцелариска работа, или да извршувате спортски активности со вашиот iPhone, како што се возење велосипед, планинарење или друга активност во која iPhone има сериозен ризик да падне на земја. Ако додадеме заштита од прашина, резултатот е теренско покритие како малку други.

Корицата што ја гледате на сликите Станува збор за OtterBox Defender Pro, практично идентичен со OtterBox Defender, освен што последниот има исечок за логото на Apple на задната страна. Останатите разлики се мали: Про-моделот ги има оние попречни ленти во дизајнот, што нормалниот модел ги нема, а силиконот на Про-моделот има заштита од микроби, што ги нема ниту нормалниот модел. Во однос на материјалите, заштитата и дебелината се исти. Во моментов во Европа моделот Pro не е достапен, само нормалниот.

Мислење на уредникот

Случајот OtterBox Defender, или во нормалниот модел или во моделот Pro, нуди максимална заштита што може да се најде од капки, а исто така штити од прашина, но не и од вода. Ова има цена што мора да се плати, а тоа е дека дебелината на уредот значително се зголемува и дека целосно го криеме дизајнот на истиот. Но, и покрај тоа што може да изгледа, не е случај да чини работа за носење, напротив. Наменет за интензивни и ризични активности, единствената лоша страна е недостатокот на заштита од вода, но да не заборавиме дека iPhone веќе доаѓа стандардно. Неговата цена е исто така многу интересна, чини моделот за XS Max 39,99 € на Амазон (линк) Други модели се достапни по слични цени (линк)

Отербокс бранител
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
39,99
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • заштита
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Максимална заштита
 • Внимателен дизајн
 • Сензационален зафат
 • Бесплатен екран
 • Компатибилно безжично полнење

Contras

 • Нема заштита од вода

Галерија со слики

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.