Нема да има MicroLED во Apple Watch оваа година според аналитичар

MicroLED е следниот чекор по тековниот OLED што компанијата Купертино го нарачува од JDI за производство на екраните за своите уреди. Иако е сè уште далеку далеку од тоа да го видите присутен во големи уреди како што се iPad или MacBook, каде што Apple јасно продолжува да се обложува на традиционалниот IPS панел, истражувањата во новите технологии се уште се присутни. Apple Watch изгледа оној што е избран да се обложува на нов систем на екран, како што тоа веќе се случи во тоа време, бидејќи тој беше првиот уред на Apple кој се одлучи за OLED панелот. Како и да е, Некои протекувања укажуваат на тоа дека Apple Watch нема да го добие MicroLED во текот на оваа 2020 година.

Иако пред неколку недели беше објавено дека во Санта Клара (Калифорнија) Apple тестираше издание на Apple Watch со MicroLED екран што овозможи уредот да биде полесен, посветол и пред се да заштедува енергија, се чини дека сè се враќа на претходната точка. Според „протекувачот“ кој води кампања на Твитер, корисникот @Lovetodream, предупредува дека Apple Watch Series 6 ќе продолжи да го користи истиот екран како и сегашниот модел. Потсетуваме дека компанијата Купертино го нарача JDI да го произведува екранот Apple Watch, додека размислува да се обложи на LG и Samsung за екраните на новиот iPhone.

Едногодишно доцнење со пристигнувањето на MicroLED до Apple Watch предвидува барем уште една година одложување на доаѓањето на iPhone. ИОвој панел MicroLED може да биде најдобриот облог за автономија и потрошувачка на енергија на мобилните уреди во последниве години, особено ако се земе предвид дека иако се одлучи за можноста за побрзо и побрзо полнење на батериите, практично ништо не е преземено за значително зголемување на нивниот капацитет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.