Стив Возниак, запознајте го ексцентричниот основач на Apple

Сите филмови се фокусираат на Стив sобс… како можеме да ја заборавиме презентацијата на iPod или импресивната презентација на iPhone? За мене најдобрите двајца што ги направи во неговиот (за жал) краток живот. Меѓутоа, ако Стив sобс беше „Јинг“ на „Епл“, имаме уште еден Стив кој беше „Јанг“, а тоа е Возниак. Во последно време, стариот добар Воз, приврзан прекар со кој е познат, е зависен од тоа што е на насловните страници на списанија и весници за сè повеќе iousубопитни изјави и постапки. Youе ве запознаеме со Стив Возниак за да можете да го запознаете оној кој беше основач на Apple.

Од каде потекнува Стив Возниак?

Стефан Гери Возниак, роден во Санивајл, Соединетите Американски Држави на 11 август 1950 година, се соочуваме со вистински карактер, но реалноста е дека на почетокот не бевме соочени со таков ексцентричен профил. И покрај тоа што бил американски државјанин, неговиот татко имал полско потекло и неговата мајка со германско потекло, тие завршија во САД бегајќи од војната. Уште како мал, тој беше убител на математиката и особено на електрониката, развивајќи посебна наклонетост кон радиото (се сеќавате ли на добриот Дастин во Stranger Things?). Така, универзитетската и самоука обука на Возниак постојано растеше, секогаш во контакт со компјутери, радија и електроника за широка потрошувачка.

Тоа беше во неговите колеџ денови (1971) кога заеднички пријател го запозна со Стив sобс, комерцијалниот ум на „Епл“, а тоа е дека стариот добар sобс отишол на универзитет, но не изгледал премногу заинтересиран за студирање. И двајцата ги направија своите први „чекори“ користејќи го Bluebox, уред кој симулирал тонови на телефон за да ја измами телекомуникациската компанија и да воведува бесплатно. Додека Воз беше lубител на слободен софтвер и технологија, Jobобс го убеди да го продаде Bluebox и тоа беше неговиот прв комерцијален успех.

Назад во 1976 година Возниак го видел своето знаење наградено и започна да работи во Хјулит-Пакард (ХП), што во тоа време беше вистинска заслуга ако се земе предвид дека и HP и IBM го монополизираа секторот компјутер и печатење. Тогаш Воз го создаде својот прв персонален компјутер, сепак, неговиот договор со HP бараше да ги понуди сите свои идеи на компанијата. Изненадувачки, HP одби да произведува масовно персонален компјутер и тогаш неговиот пријател Jobобс започна да го убедува дека продажбата ќе биде добра идеја. Тогаш Возниак веќе ги напушти студиите без да заврши.

Стив sобс, мојот најдобар пријател, ги земаше моите дизајни и ги претвораше во производи.

Тоа беше во истата 1976 година кога Стив sобс и Стив Возниак го основаа Епл, Сепак, успешните бизниси што sобс ги трубеше на покривите имаа еден заеднички фактор: Возниак беше инженер зад овие производи, вистинскиот мисловен ум, способен да донесе идеи во живот. Со години, успесите на „Епл“ беа постојани, всушност подоцна беа ослободени неуспесите како „Епл III“ и „Епл Лиза“ само производите дизајнирани од Возниак ја одржуваа компанијата во живот.

Напнатата врска „hateубов мрази“ со Jobобс

Стив Возниак никогаш не давал лоши изјави за Стив Jobобс, но реалноста е дека ниту тој не даде добри изјави. Возниак се прогласи за aубител на слободен софтвер и хардвер за надградба, сосема спротивно од sобс, кој ја создаде идејата за затворен амбиент што Apple го одржуваше до денес.

Кога започнавме со Apple, sобс дури и не знаеше за постоењето на персонални компјутери. Во реалноста, тој немаше намера да ја приближи таа технологија до луѓето, ниту се грижеше за придобивките што тие може да ги понудат на општеството, тој знаеше само да прави работи и да ги продава за повеќе пари.

Конфликтите меѓу Jobобс и Возниак околу цената на производите, познатото „искривување на реалноста“ од страна на извршниот директор на „Епл“ и фактот дека и покрај тоа што биле пријатели, тие имале многу далечни принципи ја динамизираа нивната врска. Додека sобс делуваше како немилосрден извршен директор, Возниак се посвети на работата како еден од Apple и тој остана надвор од деловните работи, всушност тие никогаш не го интересираа премногу.

Несреќата што промени сè

На 7 февруари 1981 година Стив Возниак и неговата девојка Канди Кларк беа во авионска несреќа што тој ја поседуваше. Никој не беше сериозно повреден, но Возниак ја изгуби краткорочната меморија и неговото закрепнување беше доста долго. Ова го отстрани од управниот одбор на „Епл“ во текот на тие четири години, а тој тоа го стори само за да го извести Стив sобс дека ја напушта компанијата. Размислената глава и занаетчиските раце на „Епл“ беа дефинитивно исчезнати во 1985 година. Останатото е историја. Неколку месеци подоцна, одборот на „Епл“ успеа да го натера Стив sобс да си поднесе оставка од функцијата и 12 години лоши резултати беа споени што речиси го банкротираат компанија

Стив Wozniak

Оттогаш Стив Возниак се посвети суштински на образованието и филантропијата. Тој прави постојани разговори на Универзитетот и е посветен на инспирирање на новите генерации. Сепак, Стив Возниак е сè уште на платниот список на „Епл“, примајќи приближно 50 УСД неделно. И дали е тоа И покрај напуштањето на раководството на „Епл“, стариот добар Воз резервираше неколку акции во компанијата што ја основаше во 1976 година и дека тие му донеле на инженерот богатство од приближно 100 милиони долари.

Како длабоко да го запознаете Возниак

И покрај сè, тој обожава да остава контроверзни изјави како „Apple го изгуби својот пат“ или дека тоа е „нула пациент со коронавирус во Соединетите Американски Држави“. Како и да е, Ви оставаме неколку препораки за да можете да ја знаете работата на Возниак и Епл, всушност, според него, филмот кој е најблиску до реалноста е прв на листата.

  • Филм: Пиратите од Силиконската долина
  • Филм: Работни места
  • Книга: Стив sобс
  • Книга: Стив sобс - Светлини и сенки на еден генијалец

Се надеваме дека ви се допадна да дознаете малку повеќе за Возниак, вистинското јадро на Apple, мисловниот ум зад Стив sобс.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.