Книга на Стив sобс, светла и сенки на еден генијалец

книгата за Стив-работни места

Од смртта на Стив sобс во октомври 2011 година, многумина беа писатели и новинари кои сакаа да ги искористат влечењето што го имаше своето име во рамките на технолошката индустрија. Но, не само писателите, туку и холивудската индустрија сакаше да заработи пари со животот на Стив sобс.

Првиот обид беше филмот „Работни места“ во кој глуми Астон Качер и со сценарио напишано од непознатиот Мет Вајтли. Вториот филм што беше објавен пред неколку недели во САД и е повлечен од повеќето кина «Стив sобс» со Мајкл Фасбендер и Врз основа на сценариото на Арон Сорокин, автор на официјалната биографија на sобс.

Книгата на Стив sобс, напишана од Брент Шлендер и Рик Тецели, сака да ја достигне биди конечна биографија за животот на Стив sобс. Оваа книга ги рефлектира позитивните и негативните точки на неговата фигура без да ги потенцира само најконтроверзните аспекти на неговата личност, како што е силниот карактер што му донесе репутација на личност да биде личност премногу непопустлива и многу перфекционист, дури и со малите детали.

Брент Шлендре беше во контакт со Стив sобс преку различните интервјуа што ги спроведе за Волстрит журнал, во последните 25 години, откако Jobобс го основа „Некст“, додека Рик Тецели е извршен уредник на „Брза компанија“ посветена на анализата на технологијата повеќе од две децении, како и уредник на списанието „Фортун“ и „Ентертејмент викли“.

Идејата за пишување на оваа книга е мотивирана од намерата да се понуди вистинска гледна точка за животот на Стив sобс, каде што не е ограничено само да ја пофали или критикува фигурата на Jobобс, туку се обидува да биде што е можно пообјективно. Оваа книга моментално е број еден на списокот на најпродавани во Newујорк Тајмс.

Еве неколку порелевантни мислења за оваа книга:

„Се надевам дека оваа книга е призната како дефинитивна биографија на Стив sобс“

Ед Катмул, претседател на Дизни анимација и Пиксар

„Книгата на Стив sобс се фокусира на основите
Тој е остар, остроумен и откривачки ... Прочитајте го и научете! “

Jimим Колинс, автор на „Добро и големо“, коавтор на „Изградено до последно и одлично по избор“

„Одлучивме да учествуваме во книгата Брент Шлендер и Рик Тецели поради долгата врска на Брент со Стив, што му даде единствена перспектива за неговиот живот. Книгата го портретира Стив подобро од сè што некогаш сме виделе; затоа сме среќни што учествувавме “.

Стив Даулинг, портпарол на „Епл“

„Силно го препорачувам.

Филип Елмер-Девит, Fortune.com

Оваа книга е достапна во издавачката куќа „Малпасо“ и има цена од 19,50 евра.

Купи - Книга Стив sобс


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.