Данските судови забрануваат iPhone реновирани iPhone-и

јаболко-продавница-бесконечна-јамка-купертино-11

Да започнеме со преглед на политиката за враќање и замена на Apple. Кога одиме во првата година на гаранција (или во втората со Apple Care) во продавница на Apple, во многу наврати, иако има сè помалку, тие сметаат дека не можат да го поправат уредот, па затоа го решаваат проблемот со давање ви е нов. iPhone, познатиот iPhone Refurbished (репроизведен). Овие уреди имаат повеќе контроли отколку оние што ја напуштаат фабриката, сепак, понекогаш тие повторно користеле делови од други уреди, како што се матичната плоча или сензорот на фотоапаратот. Добро данските судови одлучија да ја испуштат оваа политика за поправки при мозочен удар, Apple ќе мора да испорача нови уреди.

Барем така ќе биде во Данска, иако не мора да се шири во остатокот од Европската унија. Несомнено, овој тип на комплексни мерки ќе предизвикаат Apple да понуди помалку персонализирана и помалку брза техничка услуга, како што веќе прават компании како Samsung. Доброто нешто што Епл испорачува преработени уреди, од кои јас сум верен бранител, И, тоа е што ја напуштате Apple Store со решавање на вашиот проблем за помалку од половина час. Во моментов имам реновиран уред, и не е прв, но не мислам дека ќе биде последен.

Не само што соработува со почитување на животната средина, туку исто така ни овозможува брзо да го решиме нашиот проблем. Сепак, од некоја причина што не успеавме да ја разбереме, судовите во Данска одлучија дека „Епл“ треба да им обезбеди на корисниците нов уред. Проблемот е што со оглед на оваа ситуација, Apple ќе се обиде по секоја цена да ја поправи и ќе има многу помалку широка рака со гаранциите, што на крајот ќе влијае на крајниот потрошувач, бидејќи поправките во продавницата на Apple значително ќе се зголемат а времињата на чекање ќе траат подолго.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Влм dijo

  Добро, со законот во рака, тие не се обврзани да ги заменуваат, само да ја санираат штетата од каде потекнува.
  Ограничување по закон на работи што веќе имаа широк ракав во корист на корисникот, ќе му наштети на корисникот.
  Секој удар или злоупотреба ќе биде надвор од гаранција, поминете низ кутијата и почекајте да се поправи истиот терминал.

  1.    Ардан dijo

   Со законот во рака (во Данска како и овде, бидејќи тоа произлегува од Директива на Заедницата) во случај на производен дефект (недостаток на сообразност) продавачот е должен да поправи или замени со нов, по избор на потрошувачот, освен ако едно од тие лекови е непропорционално или невозможно. И поправката и замената мора да бидат бесплатни и да се вршат во разумен рок. Доброто за кое е заменето мора да биде ново, потрошувачот не може да биде принуден да прифати нешто што не е како алтернатива на аранжманот

 2.   Рафаел пазос dijo

  Добро е што го забрануваат тоа, затоа што ако купите iPhone и производен дефект се случи како што му се случи на мој колега со неговиот iPhone 7 истиот ден, му дадоа рефу, а не ново, што не ми е јасно, сега го крцка екранот ... мислам дека е многу лошо од Apple, како да купиш нов мерцедес без км, и имаш дефект или нешто и ти даваат друг со веќе искористени делови ... (нешто е друго) но зошто плаќаш 1100 евра за нов мобилен и ти даваат друг со веќе искористени делови ... Не би сакал да ми дадат мерцедес од 37000 XNUMX евра со половни делови за замена на новиот, ако платам тоа е да го ослободам сам ... иако тоа е различно, тоа е да се направи идејата.

  1.    Мигел Хернандез dijo

   Рафаел, Епл има 15-дневна политика за враќање.

   Вратив Apple Watch стар една недела и ми дадоа нов што сам го отворив. Вашиот пријател не требаше да се согласи на тоа, вие едноставно ги барате парите назад и добивате друга.

   1.    Кокаколо dijo

    Споредете го абењето на подвижните делови со „абењето“ на електронските делови. крпа.

 3.   Јован dijo

  Ако сакате слика од висока класа, не користете користени делови.

  И сè уште има такви што ја бранат таа зделка.