Еве како може да изгледа режимот на список на почетниот екран на iOS 14

Навикнати сме да гледаме протекување и гласини неколку месеци пред WWDC, кога ќе бидат откриени новите оперативни системи на Apple. Сепак, мислам дека овој пат, со iOS 14, се соочуваме со едно од најјасните ажурирања во историјата на iOS. Во текот на целата недела бевме во можност да научиме новости од системскиот код. Дизајнерите сега се обидуваат дешифрирајте како визуелно ги преведувате тие функции. Во овој случај, погледнуваме како може да изгледа сите промени на почетниот екран во iOS 14, пред сè, новиот режим на листа што ќе го видиме во ажурирањето.

Почетен екран во iOS 14: тоа не е редизајн, тоа е продолжување

Ако погледнеме наназад, од промовирањето на првиот iPhone со iOS 1 отсекогаш сме имале еден Почетен екран со апликации во форма на квадрат. Екрани и екрани со иконата на апликацијата. Подоцна, со ажурирањето на системот, беа додадени нови функции како што е можноста за додавање на „празни страници“ или создавање папки. Како и да е, ова може да се промени во iOS 14. Концепцијата што ја имаме во моментов за почетниот екран може да се промени со ова ново ажурирање.

Протекциите сугерираат дека Apple ќе овозможи а режим на список за почетниот екран. Тоа е, можеме да ги видиме сите апликации во форма на список наместо нарачани на различни страници. Различните концепти исто така покажуваат како можеме да имаме три јазичиња во овој режим: подредени по азбучен ред, неодамна користени и известувања. Користењето на овој режим може да го олесни пристапот до апликациите, па дури и побрзо да ги провери известувањата.

Но, надвор од употребливоста тоа значи а пред и потоа во користењето на iOS, заминување пред 12 години со истиот режим на почетен екран. Обновено или умре. Покрај тоа, многу дизајнери веруваат дека Apple не би го елиминирал во целост тековниот почетен екран, туку би додал копче за префрлување помеѓу нормален приказ и приказ на список, како што можеме да видиме концепти што го имате низ целиот пост.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.