Татко му бара на Apple 2.300 долари потрошени од неговиот син

Родител го тужел Apple за 2.500 долари откако го сфатил тоа нејзиниот 10-годишен син ја потрошил таа сума преку плаќања преку апликација од вашиот iPhone.

Повторно, интегрираните набавки и децата се во центарот на контроверзноста по жалбата на татко кој видел како неговиот 10-годишен син потрошил незабележителна цифра од 2.500 долари на својот iPhone откако извршил повеќекратни плаќања на TikTok. Таткото прво го барал Apple за враќање на таа сума пари, а откако компанијата го одбила неговото барање, таткото отишол до медиумите за да даде поголема важност на неговата жалба во потрага по исправка од компанијата.

Таткото. од кои ги знаеме само неговите иницијали „АХ“, ја раскажа својата приказна за британскиот весник „Телеграф“. Нивните 10-годишниот син, на кој му е дијагностициран аутизам и потешкотии во учењето, за Божиќ доби нов Ајфон. Само четири дена подоцна, тој направил набавки во рамките на iPhone во вредност од нешто повеќе од 2.000 фунти, повеќе од 2.300 евра. Купувањата беа направени во рамките на апликацијата TikTok, во плаќања за „тиктокер“ што синот го следеше. Откако го забележал овој трошок, таткото веднаш побарал враќање на парите од Apple, а откако добил негативен одговор отишол во британскиот весник да ја изнесе својата жалба. Тогаш новинар го истражуваше случајот и откако разговараше со TikTok и Apple, вториот се согласи да ја врати целата сума на пари.

Жалбите на таткото се темелат на тоа дека Apple требаше да открие сомнителна активност на вашата сметка и требаше да ги блокира тие плаќања. Сосема е сомнително дека активност што се врши на сопствен уред од овластено лице треба да биде откриена како сомнителна. Уште поспорен е фактот дека родителот нема да активира ниедно од ограничувањата достапни за малолетници. Но, подобро е да се жалите и да обвинувате некој друг отколку да преземете одговорност за вашите постапки.

Запомни го тоа Apple одамна дозволува креирање на сметки за малолетници кои не можат да направат никаков вид на купување без овластување од одговорно возрасно лице. Овој татко имал среќа и успеал да ги врати парите, сигурно за да избегне полемики и повеќе медиумско покривање, но ви препорачуваме доколку имате деца со уреди на Apple, внимателно да ја проверите конфигурацијата на нивните сметки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.