Твитер сега поддржува 1Password

Twitter

Малку по малку, многу малку по малку, секој пат повеќе програмери нудат поддршка за 1Password. Откако ќе се навикнете да користите 1Password, тешко е да се живее без него. Оваа апликација, покорисна во десктоп верзијата отколку во мобилната верзија, ни овозможува да ги чуваме нашите податоци за пристап до веб-услуги или апликации кога користиме iPhone или iPad.

Секој пат кога ќе го вратиме нашиот iPhone, една од задачите повеќе досадно е да се инсталира и конфигурира секоја услуга што ги користиме на дневна основа. Некои од нив, во последно време ги има многу, се компатибилни со 1Password, така што треба само да притиснеме неколку пати за да можеме да го конфигурираме со нашите податоци.

Од друга страна, постојат и други услуги, како што се сите апликации на Google и некои оние на Мајкрософт, што принудете не рачно да ги внесуваме нашите податоци, без да понудиме поддршка за 1Password директно да се грижиме за нивно додавање без да треба да бараме од нас да ги провериме лозинката и корисничкото име. Твитер конечно само додаде поддршка за 1Password исто како што веќе е понуден Tweetbot или Twitterrific.

твитер-компатибилен-со-1-збор

За да можеме да користиме 1Password кога ги внесуваме нашите податоци во апликацијата Twitter, треба само да кликнеме на Додај постоечка сметка и во следниот прозорец кликнете на бравата што ја наоѓаме на крајот од полето каде што оди лозинката. Следно, ќе бидат прикажани инсталираните екстензии и кликнете на 1Password.

Автоматски Апликацијата ќе се отвори и ќе ни ги покаже сите сметки на Твитер што ги зачувавме во рамките на апликацијата. За да го избереме оној што го сакаме, само треба да кликнеме на посакуваниот и тие податоци автоматски ќе бидат внесени во апликацијата Твитер и ќе можеме да ги користиме со нашата сметка без да внесуваме повеќе податоци.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.