Ние го тестиравме скокот со папагали Сумо, дрон способен да скокне до 80 сантиметри

После постигнатите добри резултати со различните генерации на АР Дрон, Папагалот нè изненадува со поедноставни производи за мнозинската јавност.

El Скокање папагали сумо Тоа е дел од ова семејство на мали беспилотни летала кои веќе некое време се на пазарот за оние кои се заинтересирани за нив. Имавме можност да го испробаме и ви ги кажуваме нашите чувства.

Скокање со папагали Сумо, први впечатоци

Скокање папагали сумо

Првиот пат кога ќе го извадиме Папагалот скокајќи го Сумо од кутијата, сфаќаме дека тоа е а многу робустен производ, специјално дизајниран да се спротивстави на ударите што се случуваат со нормална употреба на производот.

Главното тело на играчката има а предна камера Резолуција од 640 x 480 пиксели, способна за снимање видео и сликање на околината низ која се движиме. Оваа слика се пренесува во реално време на нашиот уред благодарение на Wi-Fi конекцијата, нешто особено корисно за да може да се контролира на најдалечните растојанија од нашата позиција, нудејќи максимален опсег од 50 метри на отворен терен и без пречки.

Скокање папагали сумо

Заштита на телото од влијанија што ги имаме две големи тркала Тие се опкружени со синтетички материјал сличен на пена, нешто што обезбедува многу ефикасна апсорпција на удари, од витално значење за да се избегне оштетување на папагалот со скокање на сумо.

Големината на тркалата, исто така, игра многу важна улога во контролирањето на скокањето на сумо. во која било позиција. Можеме да го превртиме и да продолжиме да го користиме нормално благодарение на неговиот дизајн и сензорите кои се одговорни за пресметување на положбата на играчката за да не се наруши нејзината рамнотежа.

Конфигурација и управување

Слободен лет 3

За да започнеме со работа со скокот со папагали Сумо, мора да преземеме бесплатна апликација наречена Слободен лет 3. Оваа апликација е достапна во App Store и во Google Play за да можеме да го користиме и дронот со уред со Android.

Откако ќе се преземе апликацијата, го вклучуваме Сумо-скокот со папагал и во тој момент а WiFi пристапна точка што доаѓа директно од дронот.

Од суштинско значење е да се поврземе со него, така што ќе се воспостави врската помеѓу дронот и уредот што ќе биде надлежен за контролирање на истиот. Во случај на iPhone, ние само треба да одиме во менито Поставки> Wi-Fi и еднаш таму, изберете ја мрежата што нè интересира. Веднаш штом ќе се воспостави врската, Jumping Sumo ќе испушти звук и неговите предни LED диоди ќе станат зелени, потврдувајќи дека сè е подготвено.

Скокање папагали сумо

Сега мора да ја отвориме апликацијата FreeFlight 3 и да започнеме со работа на дронот, нешто искрено едноставно благодарение на имплементацијата на висока прецизност контроли на допир.

За да го контролираме напредувањето или повлекувањето на скокањето Сумо имаме вертикален лизгач додека изведуваме врти, ќе биде доволно со ротирај го iPhone кон страната што нè интересира.

Папагалот скокајќи го Сумо е способен да достигне до седум километри на час, брзина што можеме да ја дозираме по наш вкус во зависност од тоа дали сме во затворени простории или на отворено. Во секое време е агилно по нарачки, што ја прави почетната крива на учење многу брзо за да започне со посложени маневри.

Од апликацијата, треба да направиме втор панел Сврти од 90 степени или 180 степени но исто така, постои интересна колекција на акробации што можеме да ги комбинираме за да ја направиме контролата многу поспектакуларна.

Скокање папагали сумо

Можеби највпечатливата работа кај скокањето со папагали Сумо е неговата способност за изведување скока до 80 сантиметри вертикално или хоризонтално. Роботот има механизам базиран на пружина што се компресира по притискање на копчето за апликација. Тогаш таа акумулирана енергија во пристаништето се ослободува и предизвикува скокање на дронот, овозможувајќи му лесно да се искачи на маси, кревети или да ги надмине пречките.

Се разбира, за време на употребата на скокање сумо, вашиот фотоапарат ќе работи и ние можеме снимајте на нашиот iPhone или на картичката microSD сè што нè интересира. Веќе знаете дека беспилотните летала сега се многу модерни да прават спектакуларни снимки во спортски практики или што и да ни дозволи фантазијата.

Можеби најнегативната точка што треба да се потенцира е батеријата, нудејќи а автономија од само 20 минути. Ниту, пак, е лош факт со оглед на тоа што се користи Wi-Fi конекција и е способен за снимање видео, но сепак, на многумина тоа може да им изгледа недоволно. Во овој вид беспилотни летала секогаш е препорачливо да набавите неколку комплети батерии за да можете да уживате без ограничувања.

Заклучоци

Скокање папагали сумо

Скокањето папагали Сумо е многу добро дизајниран производ, размислување за корисник кој не сака да си го комплицира животот со сложени контроли и сака нешто со што ќе може да ужива веднаш надвор од кутијата, односно без да се откаже од спектакуларноста да може да прави скокови или да снима на видео.

Разбирам дека не секој е подготвен да ја плати 159,90 € колку што чини овој дрон, но сега кога се приближува Божиќната сезона се чини дека е одличен подарок за млади и стари, сите можеме да уживаме во можностите што ни ги нуди скокањето папагал Сумо.

Купи - Скокање Сумо


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.