Тим Кук е осмиот најплатен извршен директор во САД.

Ако ги споредиме приходите на Apple низ целиот свет, можеме да кажеме дека компанијата Купертино е несомнено на првите позиции и нејзиниот извршен директор Тим Кук, исто така, треба да биде меѓу првите. Во овој случај Кук е во Топ 10 на ова рангирање на најплатените извршни директори како што можеме да прочитаме Блумберг

Вистината е дека може да биде и повисока и пониска, нешто што се чини дека не го загрижува многу главата на Apple во моментов. Apple продолжува со добрите бројки за продажба низ целиот свет и тоа е она што се чини дека е најважно за Кук и неговиот тим, така што полнењето повеќе или помалку на лично ниво е добро, но не и најважно.

Тим Кук е осми најплатен извршен директор во САД

Се чини дека и покрај тоа што заработи повеќе од минатата година, Кук минатата година се лизна на осмото место на листата на најплатени извршни директори и директори во Соединетите држави. Факт што сигурно не боли премногу со оглед на тоа Во 2020 година, извршниот директор на Apple инкасира 265 милиони долари.

Во 2020 година, Кук беше подобар од другите директори на неколку точки, и во овој случај главниот оперативен директор на Oak Street Health, главниот извршен директор на Palantir Technologies, главниот извршен директор на Opendoor Technologies и ко-главниот извршен директор на GoodRX Холдингсите го победија во однос на приходите. Илон Маск, шефот на Тесла повторно беше прв на листата со приходи минатата година кои надминаа 6.500 милијарди.

Дирдре О'Брајан, кој во моментов е виш потпретседател за трговија и персонал на Епл, и Кејт Адамс, виш потпретседател и генерален советник, се појавуваат на листата на најплатени директори со 93, односно 96, со 45 милиони долари. Ова ги остави како четврти и петти најплатени директори во САД.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.