Тим Кук најавува помош за Хаити по силниот земјотрес

јаболко

Извршниот директор на Епл пред неколку часа објави донација за Хаити по големиот земјотрес со јачина од 7,2 степени според Рихтеровата скала што го претрпеа минатата сабота, 14 август. Не е првпат Хаити да има земјотрес со таква јачина и како и секогаш главниот проблем е бројот на жртви што ги предизвикуваат ... Во овој нов земјотрес билансот на материјална штета е навистина висок, а во моментов според официјални бројки што ги предизвика 1.294 загинати и околу 2.800 ранети.

Епл обично помага на секој можен начин кога ќе се случат овие природни катастрофи и Кук објави на својот официјален Твитер профил финансиската помош на компанијата за брзо обновување на инфраструктурата, куќите и основните услуги, како и покажување на целата нејзина поддршка за жртвите:

Ваквите настани се с frequent почести и неочекувани, па затоа има мала помош кога ќе се случат. Првиот земјотрес, како што велиме, се случи минатата сабота и главно ја зафати југозападната област, предизвикувајќи речиси целосно уништување на градови како што се éереми или Лос Кајос. Само вчера наутро друг потрес нешто помал од 5,9 повторно го потресе островот. Компанијата Купертино обично е доста вклучена во овој вид катастрофа и објавата на Кук дојде неколку часа откако беше познат настанот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.