Тим Кук е решен да се бори против протечените информации

Во Apple тие сакаат да ги стават максималните можни пречки за протекување. Во овој случај, изјава протече на Интернет и беше објавена од медиуми како што се 9To5Mac покажува дека на Битката на Apple против луѓето кои протекуваат чувствителни информации само што започна.

Во оваа смисла, изјавата испратена до сите вработени во Apple е јасна и директна. Според оваа изјава, Apple прави с everything што е можно за да ги идентификува овие лица и го осигурува тоа Луѓето кои протекуваат доверливи информации не се добредојдени во компанијата “.

Комплицирана битка, но тие ќе ги користат сите ресурси

Она што тие доаѓаат да го кажат со изјавата испратена до вработените е дека имаат тешка работа за управување, но не и невозможна. „Епл“ има доволно финансиски и логистички капацитет да ги продолжи овие потенцијални протекувања и иако е вистина дека може да биде тешка битка за управување, ќе ги искористат сите потребни ресурси за борба.

Кук, зборува за фрустрација на некои вработени да видат дека тајноста е приоритетна, но работите завршуваат истекуваат меѓу вработените. Од друга страна, тој исто така вели дека оваа фрустрација е иста што ја чувствува кога гледа нешто објавено доверливо ... Тој уверува во изјавата дека ги користи сите алатки што ги имаат во рацете за да ги идентификува оние што филтрираат овие податоци и завршува со заблагодарување за напорот направен за да се зачуваат овие информации и пред с create да се создадат производи како оние што ќе бидат лансирани следниот петок, 24 септември, низ целиот свет.

Можно е потрагата по протекувачи во компанијата да продолжи да биде јасна цел на компанијата во наредните години, ќе биде тешко да се запрат, но Кук е јасен дека тие ќе продолжат да водат војна против овие протекувања. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.