Тим Кук се среќава со папата Франциско на неговата рунда европски посети

Готви-компир

Една од најкритикуваните точки на „Епл“ во нејзината европска политика за продажба е онаа што се однесува на Ирска, од каде што тие ги фактурираат мнозинството производи и услуги, што известува за некои даночни бенефиции што не се чувствуваат добро за остатокот од земјите на Унијата. Затоа компанијата за јаболко сега се соочува со истрага за да се утврди колку легално има во овие операции што Apple ги спроведува за своја корист.

Искористувајќи го патувањето во Брисел за да разговараме за овие работи, извршниот директор на компанијата го посети Италија, каде неодамна беше објавено дека планираат да го отворат првиот центар посветен на развивачите на Apple во Европа. Во него ќе се даде обука и ќе се понуди средина каде што веќе обучени и нови развивачи можат да придонесат за зголемување на понудата на апликации што во моментов ја сочинуваат App Store. Несомнено, одлична вест е дека Apple почнува дополнително да го обележува своето присуство во Европа, каде според податоците обезбедени од компанијата тие создадоа повеќе од 1,4 милиони работни места.

Покрај тоа, Тим Кук неочекувано се сретна со сегашниот папа Франциско, предизвикувајќи слика на најнеобичните. Иако шефот на државата Ватикан се прогласува за мал пријател на технологијата, неговото големо присуство на социјалната мрежа Твитер и неговата употреба на iPad за оваа намена им е познато на сите.

Друга станица на Кук во оваа интензивна посета на италијанската земја беше средба со премиерот, на која замислуваме дека тие исто така ќе разговараа за гореспоменатиот нов центар за развивачи и за кој сите допрва треба да знаат. Деталите во врска со тоа .


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Рафа dijo

    Iousубопитна фотографија помеѓу Кук и Неговата Светост Папата.